Обобщено може да се каже, че Министерството на финансите има изключително положителни очаквания за развитието на макроикономиката на България. Това може да се види и на графиката по-горе. Хармонизираният индекс на потребителските цени действително отбелязва връх през настоящата година - но тенденцията ще се обърне още през следващата година и инфлацията през 2008 г. ще е по-ниска дори от тази през 2006.
Силният ръст на БВП ще се запази около 6% и даже леко ще се увеличи през трите години до 2010. Потреблението малко ще се съкрати през 2008 (вероятно за да се изпълнят статистическите цели по инфлацията), след това ще се стабилизира на тази-годишните равнища.
Огромният дефицит във външната търговия ще започне рязко да се свива, започвайки още от тази година. Тъй като приоритет на правителството е поддържане на макроикономическа стабилност и високи темпове на икономически растеж, за нас всъщност е добре, че преките чуждестранни инвестиции ще започнат да намаляват още от тази година, както се вижда от графиката, показана от министъра.
Много позитивни въздействия се виждат в понижаването на данъчната ставка на корпоративния данък до 10%. В резултат на този ход данъчните приходи съществено ще се увеличат и за 2007 г. се предвижда те да достигнат невижданите поне от 2002 г. близо 3.4% от БВП.
Същото позитивно движение се очаква след въвеждането на 10% подоходен данък през 2008 г.: близо 3.5% от БВП приходи от ДОД. Очаква се положителен ефект в резултат стимулиране на икономическата активност и насърчаване на висококвалифицирания труд. Премахва се необлагаемия минимум.
Инвестиционната политика у нас, подпомогната от фондовете на ЕС, има за фокус развитието на транспортната инфраструктура и опазването на околната среда. Основни приоритети на бюджета остават образованието и здравеопазването. Ще се увеличат детските надбавки и обезщетенията за отглеждане на деца.
В резултат на политиката за положителни бюджетни салда, фискалният резерв се поддържа на високи нива. Международните резерви на страната съответстват на над 180% от паричната маса и гарантират вноса за 5-6 месеца напред.
Дефицитът по текущата сметка се дължи главно на значителните вътрешни инвестиции. По-конкретно, фундаменталните фактори, определящи наличието на толкова солиден дефицит по текущата ни сметка, са до един чудесни неща, от които не можем да се лишим: членството ни в ЕС, високата възвращаемост на вътрешните инвестиции, високия размер на преките чуждестранни инвестиции, нарастване на вътрешното търсене, особено на инвестициите, положителни очаквания за бъдещите доходи.
Така че има редица индикатори, гарантиращи устойчивостта на текущата ни сметка. Основни предизвикателства пред икономическата ни политика са гъвкавостта на пазара на труда и диверсификация на външната търговия.
Правителството и БНБ вече са в процес на предприемане на съответните мерки за включването на България в европейския валутен механизъм ERM - 2. България е готова да усвоява средства от Европейския съюз.
hellwitch
на 13.12.2007 в 10:19:57 #10Че има положителни очаквания има, но те са заради това че за 17 год. българина се понаучи да се оправя сам . В икономиката наистина има растеж, но той не е заради, а въпреки безумната политика на правителството и държавата.
НоуХау
на 12.12.2007 в 22:38:15 #9Всички, които знаете само да хулите като хамали(да не кажа по-тежка дума), дали не се усещате как си говорите без никакво покритие? Все още ли има хора откъснати от реалността и забулени от собствената си вселена? Докато обикновените хора си вършат работата вие си лаете!
mata hari
на 12.12.2007 в 22:27:31 #8Тоя е пълен нещастник. Ама как даскалите не се намериха още хора да подпрят даскалите на стачката им, та щеше да види той на вуйчо си жилетката. На сайта на Би ти ви има номинации за лице на 2007 година. Е там ще гласувам за една учителка - Станимира Манолова, напуснала доброволно системата след стачката. Е тая жена му плю на Орешарски в сцепената като тиква кратуна.а такива като него с танк не могат да преместят. Нещастници.
Бойчо
на 12.12.2007 в 21:32:19 #7mc solaar
на 12.12.2007 в 20:45:38 #6ай стига ве !!!! ние сме били болкан тайгър !!! аре сега по тоя повод теглете по един кредит и купете някое имотче да не сме капо....
MITTAG
на 12.12.2007 в 19:58:10 #5обяснявам: 1) дефицитът ще се намали, защото така е казал министърът 2) намаляването на ПЧИнвестиции е добро за стабилността, защото големият дял инвестиции прави икономиката уязвима
vladimir
на 12.12.2007 в 19:48:18 #4. "Огромният дефицит във външната търговия ще започне рязко да се свива, започвайки още от тази година. Тъй като приоритет на правителството е поддържане на макроикономическа стабилност и високи темпове на икономически растеж, за нас всъщност е добре, че преките чуждестранни инвестиции ще започнат да намаляват още от тази година, както се вижда от графиката, показана от министъра." ---------------------------------------------------- някой може ли да обясни? аз ме мога да разбера: 1) защо изведнъж ще намалее външнотърговския дефицит? 2) какво му е хубавото Че преките Чужди инвестиции в страната ще намалят? имам Чувството, Че който е писал статията не е много наясно с нещата за които е писал. .
keke25
на 12.12.2007 в 17:57:56 #3А седЕнките приоритет ли му са?
Krakow
на 12.12.2007 в 17:03:18 #2Инфлацията в България достигна 12,6% през ноември. Това се дължи преди всичко на почакването на цените на хранителните продукти, съобщава “Томсън Файненшъл”. В края на 2006 година в България беше запазено ниво на инфлацията от 6,5%, като тогава от правителството признаха, че няма да могат да постигнат своята цел за инфлация от 4,4% през 2007 година. Според прогноза на Международния валутен фонд инфлацията в края на годината в страната ще бъде 10%.
boris
на 12.12.2007 в 16:49:26 #1Ако в новината не присъстваше думата "заяви" и "Орешарски" щях доста да се зарадвам.