На база на предварителни данни и оценки на Министерството на финансите се очаква салдото по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа към края на юни да бъде положително в размер на 3 085,9 млн. лв. (3,5% от прогнозния БВП).
За сравнение за същия период на 2015 г. бе отчетен излишък по КФП в размер на 889,5 млн. лв. (1% от БВП), което означава, че като относителен дял в БВП бюджетната позиция се подобрява с 2,5 процентни пункта.
При анализа следва обаче да се вземат предвид някои фактори и специфики, които оказват влияние върху текущото изпълнение на бюджета през този период.
Предвид данъчния календар през първата половина на годината приходите са по-високи, като най-значителните данъчни постъпления са концентрирани в месеците март и април. Върху параметрите по изпълнението на данъчните приходи оказва и подобрената събираемост.
Темпът на ръст на приходите изпреварва ръста на икономиката, като значителният ръст при постъпленията от акцизи е индикатор, че мерките за борба с контрабандата и сивата икономика дават резултат.
От министерството отбелязват и още една особеност през настоящата година, която ясно се откроява при анализа на бюджетните параметри. В началото на 2016 г. се наблюдава концентрация на постъпления по сметките за европейски средства, която се дължи на възстановяването от Европейската комисия на сертифицирани разходи за стария програмен период 2007-2013 г. (реално извършени в края на 2015 г.) и в по-малка степен на получени авансови плащания по оперативните програми за новия програмен период 2014-2020 г.
В същото време усвояването на инвестиционните разходи за първата половина на годината традиционно е ниско поради технологични и процедурни фактори, което води до изместването на значителни по размер разходи във втората половина на годината и по-специално в последното тримесечие.
Приходите и помощите по КФП за полугодието на 2016 г. се очаква да бъдат в размер на 17 688,0 млн. лв. (53,6% от годишния разчет), като спрямо същия период на 2015 г. се отбелязва ръст от 1 384,4 млн. лева. Ръстът спрямо предходната година се дължи на по-високите данъчни и неданъчни приходи, които нарастват с 1 470,7 млн. лв. Изпълнението на постъпленията от помощи представлява 75,2% спрямо годишния разчет.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към юни 2016 г. се очаква да бъдат в размер на 14 602,1 млн. лв., което е 41,9% от годишния разчет. Разходите за същия период на миналата година са в размер на 15 414,0 млн. лева.