Оказва се, че да си платиш данъците в България е най-трудно, отколкото в която и да е държава в Европейския съюз, включително и от тези в зоната за свободна търговия на Стария континент.

Това показват данните от годишния съвместен доклад „Плащане на данъци 2016” на анализаторската фирма PricewaterhouseCoopers (PwC) и Световната банка. 

В документа се посочва, че изплащането на налозите у нас става за средно по 423 часа или 52 работни дни на година, като по този показател сме след всички държави членки в съюза.

Най-малко време отнемат задълженията по облагането на корпоративната печалба – само 32 часа. Цели 226 часа обаче са необходими за всички процедури по изплащането на тези по облагането на труда. Налозите и таксите върху потреблението пък отнемат по 165 часа.

От друга страна обаче според данните страната ни е на 6-а позиция сред държавите в ЕС и на 16-а в целия свят по най-ниска данъчна тежест.

Изчисленията в доклада са направена на базата на данните за 189 икономики в света, като те показват, че у нас налозите представляват около 27% от печалбата на българските фирми.

За сравнение данъчната тежест в съседна Гърция е близо 50 на сто, а в Турция и Румъния съответно 40,9 на сто и 42 на сто. По този показател ни изпреварва Македония, където за изплащане на налози на компаниите отиват близо 13% от печалбата им.

Целият документ можете да прочетете тук.