Фондовите борси в Европа днес се понижават след предишните две сесии, през които индексите растяха. Явно инвеститорите подновиха опасенията си за състоянието на световната икономика, игнорирайки поскъпването на петрола към нови 8 месечни върхове.

Днес Световната банка намали за пореден път своите прогнози за растежа на глобалната икономика през 2016-а година до 2,4% от 2,9% в началото на годината, като в същото време намали рязко и своите прогнози за икономиката на САЩ (до растеж на БВП с едва 1,9% спрямо януарска прогноза за растеж с 2,8%).

Френската централна  банка вече очаква по-рязко забавяне на  икономически растеж през второто тримесечие до 0,2% на тримесечна база от 0,5% в началото на годината и под предишна прогноза за експанзия с 0,3 на сто.

Европейските инвеститори реагират със смесени чувства и на оповестени по-рано днес данни за китайската международна търговия, като от една страна вносът в Китай се сви през май с едва 0,4%, но износът отбеляза поредно силно понижение с 4,1 на сто.

Вниманието бе насочено и към стартираната от днес програма на ЕЦБ за покупки на корпоративни облигации като част от усилията на банката да осигури на европейските компании по-евтин достъп до кредити, което пък да спомогне за съживяване на опасно ниската инфлация в еврозоната. Това, както и опасенията, свързани със световната икономика преди важния референдум във Великобритания за нейното по-нататъшно членство в ЕС, допринасят за бягство на инвеститорите към облигационния пазар и до спад на доходността на европейските държавни ценни книжа, в т.ч. на немските и британски облигации, към рекордни исторически дъна.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,41%, парирайки част от вчерашното му поскъпване с 1,1%.

Немският фондов индекс DAX се понижава с 0,45%, френският индекс CAC40 - с 0,35%, а италианският индекс MIB - с 0,33%. Единствено британският фондов индекс FTSE100 се колебае около неговото вчерашно ниво на затваряне, подкрепен от днешни изненадващо силни данни за индустриалното и промишленото производство във Великобритания през април, информира bnr.bg.

Почти всички секторни фондови индекси са "окъпани в червено" с изключение на SXEP за петролните и газови компании, който нараства с 0,75%, следвайки днешното поредно повишение на петролните цени към 8-месечни върхове (ръст на американския лек суров петрол над 51 долара за барел и на петрола сорт Брент над 52 долара за барел).

Нов растеж отбелязват и миннодобивните компании, като акциите на Glencore се повишават с 2,79%, на Anglo American PLC - с 2,3%, на BHP Billiton PLC - с 1,64% и на Rio Tinto PLC - с 0,62%.

Поскъпване има и при компаниите за комунални услуги след информация, че днешната първа операция на ЕЦБ за покупки на корпоративни облигации включва закупуването на 5-годишни дългови книжа именно на компании от този сектор. Поради това акциите на немските компании Е.ON и RWE AG нараства с по около 3%.