Фондовите борси в Европа опитват стабилизация след три поредни сесии на понижение, но инвеститорите не изглеждат впечатлени от днешното повишение на петролните цени с около 1% и от позитивни финансови резултати на водещи компании. Вниманието им остава насочено към стартиращото по-късно днес двудневното заседание на Федералния резерв на САЩ.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства с 0,34%, парирайки част от вчерашния спад с 0,5% и е на път да приключи на позитивна територия за пръв път от четири поредни сесии на търговия.

Известна подкрепа за днешния предпазлив инвеститорски риск апетит оказват не чак толкова слабите, колкото прогнозните, финансови резултати за първото тримесечие на годината на енергийния гигант British Petroleum. Въпреки че BP излезе на загуба за второ поредно тримесечие, нейните акции нарастват с 5%, тъй като компанията отчете основна печалба (изключвайки еднократни разходи) от 532 млн. долара при средна прогноза за загуби в размер на 140 млн. долара.

Солиден ръст с 8,38% бележат акциите на UPM-Kymmene Oyj, след като голямата компания за производство на хартия отчете ръст от 34% на оперативната печалба. Френската компания Orange пък обяви повишение на приходите през първото тримесечие с 3,5% и това допринесе за повишение на нейните акции с 1,4%.

Немският фондов индекс DAX обаче изтри първоначално повишение с 0,6% и вече се търгува около неговото вчерашно ниво на затваряне, благодарение на солидно понижение с над 2% на акциите на немския стоманодобивен гигант ThyssenKrupp след информация, че той не е успял да спечели договор за строителството на нови австралийски подводници.

Френският индекс CAC 40 също се колебае около неговото ниво на затваряне през търговията в понеделник, като изключение от общата предпазлива търговия е борсата в Милано, където индексът MIB нараства с 1,91%.

Британският фондов индекс FTSE100 се повишава с 0,48%, изтривайки част от вчерашното понижение с 0,8%, благодарение най-вече на скока с близо 5% на акциите на British Petroleum и на акциите на Whitbread, които нарастват с 1,5%, след като компанията - собственик на Costa Coffee и Premier Inn повиши с 10% планирания раздаван дивидент и отчете повишение с 5% на своята печалба преди данъците. 

На другия полюс обаче са акциите на миннодобивните компании, които бележат понижение, след като китайските оторизирани власти наложиха ограничение върху спекулативната търговия на пазарите на суровини след няколко седмици на доста здрава търговия, довела до повишение на цените, което обаче провокира страхове за пореден ценови балон на вътрешните пазари в страната. Акциите на Glencore PLC се понижават с 1,16%, а на Rio Tinto PLC - с 0,9%. 

Вниманието на инвеститорите в световен план остава насочено най-вече към важните заседание на Федералния резерв (26 и 27 април) и на Японската централна банка (27 и 28 април).  С повишен интерес ще се очакват и предварителните данни за икономическия растеж през първото тримесечие в еврозоната, Великобритания и САЩ.

Не се очаква ФЕД да промени сегашните лихвени ставки в САЩ, но ще се следят оценките на американските банкери за състоянието на водещата световна икономика като индикатор за това дали има вероятност за повишение на основните лихви на заседанието през юни, коментира bnr.bg.