Средногодишният брой на пенсионерите през 2016 г. се очаква да се повиши с около 8000 души, съобщи управителят на Националния осигурителен инситтут Бисер Петков. Той даде съвместна пресконференция със социалния министър Ивайло Калфин преди надзорния съвет на НОИ, на който ще се разгледа проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване, съобщава БТА.
2016-а ще е първата година, по думите на Петков, с незначително нарастване на броя на пенсионери след последните години, в които се регистрира намаляване. На фона на 2 милиона 178 хиляди пенсионери в момента за следващата година средногодишният брой ще е 2 милиона 186 хиляди. Причините са главно в законовите промени, които влизат в сила от началото на следващата година, забавяне на изискването за нарастване на възрастта спрямо действащото тази година, както и възможността на хората да се пенсионират по-рано при навършен стаж, но недостигаща една година и с намален размер на пенсията.
Бисер Петков представи основните параметри на проктобюджета.
Разходите на ДОО са 10 милиарда и 44 милиона лева. Като основният разход продължава да е за пенсии - 8 милиарда 742 милиона. За пенсии са предвидени да бъдат платени в повече спрямо Закона за бюджета на ДОО тази година 350 милиона лева, като увеличението се дължи на няколко фактора - целогодишното действие на осъвременяването на пенсии, което беше извършено тази година с 1,9 процента , както и заложеното индексиране на пенсиите от 1 юли следващата година по швейцарското правило с 2,5 на сто.
Очаква се средният размер на пенсиите да възлиза на 331.26 лв., което е ръст от 3,5 на сто спрямо очаквания размер за 2015 г., посочи Петков. По думите му ще има реално нарастване на покупателната сила на пенсиите, защото този номинален ръст изпреварва прогнозната инфлация за следващата година.
Прогнозата е 79 пенсионери да разчитат на вноските на 100 осигурени.
Брутният коефициент на заместване на средния размер на пенсиите се очаква да е 43,9 процента, а нетният коефициент - 58,6 на сто, което е леко повишаване на тези индикатори на доходността на пенсиите, коментира Петков.
В основата на бюджета на ДОО е заложен ръст на средногодишния брой осигурени с десет хиляди спрямо очаквания за тази година брой - следващата година средногодишно ще се осигуряват 2 милиона 763 хиляди души, което е един от факторите за заложените по-високи приходи от осигурителни вноски, посочи Петков.
За по-високите приходи в проекта на бюджета на ДОО допринася и прогнозният среден осигурителен доход за 2016 г. - 755 лева месечно, или 4,6 процента по-висок спрямо очаквания средномесечен доход за 2015 г., допълни Петков.
Приходите от трансферите са общо на 10 милиарда 46 милиона лева, като от осигурителните вноски се очаква да бъдат събрани общо 4 милиарда и 969 милиона лева, информира управителят на НОИ.
Трансферите от централния бюджет ще са 5 милиарда 65 млн. лв. Те са по-високи от тазгодишния размер, като за следващата година от държавния бюджет за ДОО за фонд пенсии, несвързани с трудова дейност, ще бъдат преведени 346 милиона лева, останалата сума ще бъде за покриване на недостига на средствата.
От другата година влиза в сила отпадането на участието на държавата в приходите на ДОО чрез вноска в размер на 12 процента от осигурителната база и цялата тази сума се залага в бюджета като трансфер за покриване на недостига на средства, поясни Петков. Общото участие на централния бюджет във финансиране на разходите на ДОО остава на същото ниво, допълни той.
Спрямо БВП нивото на тези разходите за пенсии се запазва на 9,9 процента, а общо разходите на бюджета на ДОО ще представляват 11,5 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната, допълни Петков.
Стаксел
на 18.10.2015 в 22:12:06 #3...И не преувеличавам - репресията е все по-безмилостна защото неплащането на осигуровки наскоро беше криминализирано. Т.е. който не плаща осигуровки е заплашен от затвор.
Стаксел
на 18.10.2015 в 22:01:27 #2Equinox, попаднал си в заблудата разпространявана от политиците, че хората, като плащат осигуровки, плащат за собствените си пенсии. А всъщност, във всеки един момент, осигуровките плащани от работещите се преразпределят между текущите пенсионери. Така, твоите осигуровки, платени през годините, са дадени на тогавашните пенсионери, а ти сега получаваш от парите на сегашните работещи. И ако тогава са били 30 пенсионери на 100 работещи, то сега, поради демография и емиграция, положението е много по-лошо. И имаме проблем. Проблем, който засега се решава в полза на пенсионерите - техните пенсии са гарантирани, а заплатите на работещите не са. Така проблема се задълбочава още повече защото работещите, подложени на тежка и безмилостна данъчно-осигурителна репресия (и не само на това, разбира се) бягат от страната и не раждат (и така стават още по-малко, а проблема, съответно - още по-голям). П.П. А причината, политиците да разпространяват тази заблуда е за да накарат работещите да са по-склонни да плащат колкото може повече (като карат хората да мислят, че плащат за себе си). Както е добре известно - понякога е по-лесно да излъжеш или заблудиш някого нещо, отколкото да му го обясниш.
Equinox
на 16.10.2015 в 22:36:09 #1Заглавието никак не ми допада. Откъде накъде някой ще ме издържа, при положение, че 42 години съм плащал осигуровки за пенсия и до края на живота си няма как да ги получа обратно под формата на пенсия. Аз получавам обратно част от вече платените от мен пари, така че никой не ме издържа сега даром.