Доларът се търгува спрямо кошницата от основните световни валути близо до двуседмичен пик. Повишава се търсенето на безопасни активи поради неопределеността около търговските преговори между САЩ и Китай и тревогите заради забавянето на световната икономика.

Опасенията за глобалния растеж се усилват - в четвъртък Еврокомисията понижи прогнозите си за икономиката на еврозоната през следващите две години. същото направи и Банката на Ангиля по отношение на британската икономика.

Президентът Доналд Тръмп заяви, че не възнамерява де се срещне с лидера на Китай - Си Дзинпин до 1 март. А тогава изтича крайният срок за сключване на споразумение между двете най-големи световни икономики за избягване на търговската война. И влизат в сила новите американски митнически тарифи за китайските стоки, внасяни в САЩ.

Освен това доларът се държи твърдо в този диапазон, защото пазарът започва да се опасява, икономическите прогнози за САЩ не отслабват достатъчно, за сериозен завой към по-мека паричнокредитна политика на Федералния резерв, отбелязва в анализа си Saxo Bank.

Еврото днес сутринта се търгува без особена динамика на ниво $1,1335 при курс $1,1341 в края на вчерашната сесия.

Стойността на общата валута спрямо японската се понижава с 0,11% - до 124,41йени за едно евро в сравнение с 124,55 йени за евро ден по-рано.

Курсът на долара по отношение на японските пари спада съвсем незначително с 0,09% и представлява 109,72 йени за долар при 109,82 йени в четвъртък.

След влошаването на прогнозите за британската икономика и неяснотите около Брекзит, фунтът стерлинг продължи да спада. Днес паундът се търгува на ниво $1,2946 при $1,2952 в края на вчерашния работен ден. И се разменя при курс 1,1418 евро в сравнение с 1,1421 евро в четвъртък;

Австралийският долар поевтинява с 0,3%, до $0,7076, след ако Резервната банка на Австралия понижи прогнозите си за ръста на БВП на страната.