Щатският долар се покачва умерено спрямо еврото и йената, спада към британската лира в хода на валутната търговия в сряда. Фокусът на пазара са данните за инфлацията в САЩ през януари, които ще бъдат публикувани на 10 февруари.

През декември миналата година потребителските цени в Съединените щати се повишиха със 7% спрямо същия месец година по-рано - най-високият темп на растеж от юни 1982 година. Консенсусната прогноза на експертите предполага, че инфлацията ще се ускори до 7,3% през януари, според информацията на Trading Economics.

Нарастващата инфлация в САЩ повишава очакванията за по-бързо затягане на политиката на Федералния резерв и пазарът смята, че е все по-вероятно е регулаторът да увеличи основния си лихвен процент наведнъж с 50 базисни пункта през март.

"Ситуацията на валутния пазар през първото тримесечие на тази година ще се определя от разминаването и сближаването на действията на световните централни банки", каза търговецът на Silicon Valley Bank Мин Тран.

В сряда към 10:15 часа българско време общата европейска валута поевтинява спрямо долара с 0,21% в сравнение с края на предишната сесия до ниво на търговия $1,1415 за едно евро.

Курсът на американската валута спрямо японската се покачва с 0,26% - до 115,37 йени за долар срещу 115,55 йени за долар при затварянето на пазара във вторник.

Британската лира стерлинг се покачва с 0,12% спрямо долара до $1,3549 за един паунд.

Индексът ICE, който показва динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), днес сутринта губи 0,1% от стойността си, а по-широкият доларов индекс WSJ се понижава с 0,05%.