В хода на валутната търговия в четвъртък доларът укрепва спрямо еврото и йената след публикуването на протокола от юнското заседание на Федералния резерв на САЩ.

От него става ясно намерението на регулатора да съкрати активите си по баланса в близките месеци - което означава вкарването на по-малко пари във финансовата система или затягане на паричната политика.

В момента балансът на Фед е достигнал $4,5 трилиона в резултата на програмата му за изкупуване на държавни облигации от 2009 година насам. Регулаторът има намерение да съкрати постепенно този актив за сметка на прекратяване на реинвестирането на постъпващите от погасяването на облигациите средства, което означава да се затегни монетарната му политика.

Експерти смятат, че това ще спомогне също и за вдигане на лихвените ставки и за покачване курса на долара, макар и с по-бавни темпове, отколкото би подействало качването на лихвите, отбелязва MarketWatch.

От друга страна, посочват анализатори, устойчивото запазване на инфлацията в САЩ под целевото равнище на Фед - 2%, може да накара регулаторът да направи пауза в нормализирането на лихвените равнища и паричнокредитната си политика.

Днес сутринта курсът на еврото към долара спадна до $1,1333, в сравнение с $1,1352 при закриването на вчерашната сесия.

Съотношението долар - йена е 113,24, при 113,26 йени за един долар преди това.

За едно евро сутринта дават 128,32 йени спрямо 128,57 в края на сесията в сряда.