Европейската централна банка е готова да пристъпи към понататъшно смекчаване на парично-кредитната си политика, заявиха днес високопоставени представители на ръководството на банката, начело с нейния шеф – Марио Драги.
При представянето на ежегодния доклад в четвъртък, управителят на ЕЦБ даде да се разбере, че 2016-а ще бъде още една сложна година за централната банка на еврозоната. От песимистичния му тон става ясно, че Драги споделя безпокойството на Федералния резерв на САЩ по отношение рисковете пред глобалната икономика.
„Ние се сблъскваме с неувереност по отношение перспективите за световната икономика, сблъскваме се с непрекъсващи натиска си дефлационни сили. И възниква въпросът – в каква посока ще се движи Европа, ще може ли тя да се противопостави на новите шокове и предизивикателства” се казва още Драги, цитиран от Reuters.
Но председателят на ЕЦБ заяви, че банката "няма да се предаде" пред предизвикателството, предизвикано от ниската инфлация в еврозоната, и потвърди ангажираността си към основния мандат на ЕЦБ за ценова стабилност.
Марио Драги защити ефективността на програмата на ЕЦБ за изкупуване на активи (т.нар. "количествени улеснения"), отбелязвайки, че тя е възпрепятствала опасността еврозоната да се подхлъзне по пътя на дефлацията през миналата година и че тя ще добави повече от половин процент към инфлацията в региона през тази година и вероятно малко по-малко през следващата.
Според него програмата, чрез която ЕЦБ на практика печата евро, за да купува предимно държавни облигации, би трябвало да повиши икономическия растеж в еврозоната с около 1,5% между 2015 и 2018 година.
И главният икономист на банката Питер Прат подчерта готовността на ЕЦБ да вземе допълнителни мерки при необходимост.
В същото време вицепрезидентът на ЕЦБ Витор Констанцио подчерта, че банката ще продължи да прави всичко по силите си и в рамките на своята компетентност, за да повиши инфлацията обратно към средносрочното целево ниво от малко под 2%.
Говорейки след представяне на доклада на ЕЦБ за 2015 година, той заяви, че рисковете за световната икономика и за финансовата стабилност ще бъдат една от важните теми на предстоящата по-късно този месец "Пролетна среща" на Международния валутен фонд и Световната банка.