Около $2,3 милиарда кеш са били транспортирани в Русия от март 2022 година до момента, въпреки западните санкции. Това става ясно от митнически данни, обявени от Reuters. Тепоказват ясно как Руската федерация е успяла да заобиколи санкциите, запазвайки достъпа до чуждестранна валута, въпреки че като цяло се стреми да намали зависимостта си от външни валути на фона на продължаващата икономическа изолация.

Любопитно е, че произходът на повече от половината от тези пари все още остава неясен.

Почти всички китайски банки вече отказват да обработват плащания от Русия

Почти всички китайски банки вече отказват да обработват плащания от Русия

Включително дори малките регионални банки

Въпреки стремежа на Кремъл да популяризира китайския юан, много руснаци все още предпочитат да държат долари и евро за своята сигурност.

"Доларът продължава да бъде предпочитана валута сред руснаците", казва Дмитрий Полевой от Astra Asset Management.

Снимка 670684

Източник: EPA/БГНЕС

Това подчертава разминаването между официалната икономическа политика на Русия и практическия избор на нейните граждани. Голямото търсене на чуждестранни пари в брой се обуславя от необходимостта от пътуване и спестявания.

На този фон легализирането на добива на Биткойн от страна на руския президент Владимир Путин представлява ход за преодоляване на финансовите бариери. Неотдавнашното председателство на Русия на Съвета за сигурност на ООН също бе използвано за насърчаване на изграждането на "многополюсен свят" и оспорване на световната доминация на щатския долар, което съвпада с целите на държавите-членки на БРИКС.

Колкото до разгласените митнически данни, те разкриват значителен скок на вноса на кеш точно преди нахлуването в Украйна. Между ноември 2021 г. и февруари 2022 г. в Русия са влезли $18,9 милиарда банкноти в щатски долари и евро, в сравнение със само $17 милиона през предходните четири месеца.

Санкциите са толкова строги, че Русия и Китай скоро може да възродят вековна практика в търговията, която преди е работила

Санкциите са толкова строги, че Русия и Китай скоро може да възродят вековна практика в търговията, която преди е работила

Страната е използвала този вид търговия и преди