Европейската централа банка коригира програмата си за закупуване на активи известна като „количествени улеснения”. Нейното действие се удължава и през 2017 година, като тя разширява обхвата си с възможността за закупуването на общински и регионални облигации.
Това стана известно от пресконференция на президента на ЕЦБ Марио Драги, след завършването на днешното заседание на Управителния съвет на банката.
Изкупуването, преди всичко на държавни облигации, в обем на 60млрд. евро месечно се продължава най-малкото до март 2017 година. Предишният вариант на програмата предвиждаше тя да приключи през септември 2016 година.
По думите на Драги , приходът от лихви по тази програма ще бъде реинвестиран отново за същата цел.
При необходимост и новия срок може да бъде продължен, докато Управителният съвет на Банката не види устойчива корекция в траекторията на инфлацията към постигането на целевото ниво от 2 на сто в средносрочна перспектива, каза още Драги, цитиран от Reuters.
Марио Драги обяви и нови средносрочни икономически прогнози на ЕЦБ, според които БВП на еврозоната ще нарасне през настоящата година с 1,5% вместо с 1,4%, каквато беше предишната оценка на банката, направена през септември. ЕЦБ запази без промяна прогнозата за растеж с 1,7% през 2016-а година и повиши слабо очакванията за икономическия растеж през 2017-а година до 1,9% от 1,8%.
Относно инфлацията, банката продължава да очаква анемично повишение на индекса на потребителските цени с едва 0,1% през тази година, преди инфлацията да се ускори до 1% през 2016-а (при предишна оценка през септември за повишение с 1,1%) и до 1,6% през 2017-а година (малко под предишна прогноза за повишение на инфлацията с 1,7%).
По рано днес заседанието на Управителния съвет на ЕЦБ) реши да понижи депозитната лихва с още 10 базисни пункта до -0.30%.
ЕЦБ реши да запази без промяна основната репо лихва на рекордно дъно от едва 0,05 процентни пункта, а също така остави без промяна и пределната заемна (кредитна) лихва на рекордно дъно от 0,30%.
Банката понижи за последно основната репо лихва, по която финансира банките, до 0,05% на заседание през септември 2014 година, като това е най-ниско ниво от старта на еврозоната през 1999 година.