Ако сегашната слабост на развиващите се пазари се превърне в глобална криза, Европа може да бъде епицентърът й, според Bank of America Merrill Lynch.
Европейските акции са се забавили напоследък, тъй като валутите на развиващите се пазари се понижиха в условията на затягане на доларовата ликвидност.
С отворената си икономика и високите нива на задлъжнялост регионът е по-уязвим от слабостите в развиващите се страни и може да бъде канал, който да разпространи кризата до бреговете на САЩ, както направи Япония след Азиатската финансова криза в края на 90-те години, смята стратегът Томи Рикетс, цитиран от Bloomberg.
"Ако валутната криза на развиващите се пазари се превърне в световна и се разпространи сред различни активи, смятаме, че ударът ще дойде от Европа, както се случи с Япония през 1998 г., докато най-накрая достигне до бреговете на САЩ", каза Рикетс.
Според него рискът е, че нестабилността на развиващите се пазари ще доведе до разширяване на спредовете на европейските корпоративни кредити - изкуствено потискани от количествено облекчаване, като по този начин ще засегне американските пазари на кредити и акции.
Друг риск е, че еврото ще нарасне, тъй като европейските инвеститори ще обърнат в евро притежаваните валути на развиващите се пазари и ще започнат да очакват по-строги ликвидни условия в Европа, твърди експертът. Това ще окаже натиск върху печалбите на регионалните компании.
Очаква се Европейската централна банка да потвърди в четвъртък своя план да започне забавяне на покупките на облигации през октомври, преди да повиши лихвените проценти през есента на 2019 г.
"Слабото евро, положителната глобална икономическа перспектива (особено износът) и тесните спредове са най-добрият коктейл за европейските акции, за да продължат да растат. Очевидно рисковете в момента са в обратна посока", обясни Рикетс.