Ако сегашната слабост на развиващите се пазари се превърне в глобална криза, Европа може да бъде епицентърът й, според Bank of America Merrill Lynch.

Европейските акции са се забавили напоследък, тъй като валутите на развиващите се пазари се понижиха в условията на затягане на доларовата ликвидност.

Bank of America предупреди за повторение на кризата от 1998-а

Bank of America предупреди за повторение на кризата от 1998-а

Според анализаторите това показват сегашните тенденции на пазарите

С отворената си икономика и високите нива на задлъжнялост регионът е по-уязвим от слабостите в развиващите се страни и може да бъде канал, който да разпространи кризата до бреговете на САЩ, както направи Япония след Азиатската финансова криза в края на 90-те години, смята стратегът Томи Рикетс, цитиран от Bloomberg.

"Ако валутната криза на развиващите се пазари се превърне в световна и се разпространи сред различни активи, смятаме, че ударът ще дойде от Европа, както се случи с Япония през 1998 г., докато най-накрая достигне до бреговете на САЩ", каза Рикетс.

Как ще се заформи следващата световна финансова криза?

Как ще се заформи следващата световна финансова криза?

Няколко основни риска пред пазарите

Според него рискът е, че нестабилността на развиващите се пазари ще доведе до разширяване на спредовете на европейските корпоративни кредити - изкуствено потискани от количествено облекчаване, като по този начин ще засегне американските пазари на кредити и акции.

Друг риск е, че еврото ще нарасне, тъй като европейските инвеститори ще обърнат в евро притежаваните валути на развиващите се пазари и ще започнат да очакват по-строги ликвидни условия в Европа, твърди експертът. Това ще окаже натиск върху печалбите на регионалните компании.

Кои са най-застрашените икономики от срива на турската лира?

Кои са най-застрашените икономики от срива на турската лира?

Някои от тях се намират на Балканите

Очаква се Европейската централна банка да потвърди в четвъртък своя план да започне забавяне на покупките на облигации през октомври, преди да повиши лихвените проценти през есента на 2019 г.

"Слабото евро, положителната глобална икономическа перспектива (особено износът) и тесните спредове са най-добрият коктейл за европейските акции, за да продължат да растат. Очевидно рисковете в момента са в обратна посока", обясни Рикетс.