В хода на валутата търговия в петък йената поевтинява спрямо щатския долар след решението на Банката на Япония да запази параметрите на паричната политика в страната. Еврото и британската лира също губят позиции спрямо укрепващата американска валута и бягството на инвеститорите към по-безопасни активи.

Към 10:05 часа българско време за едно евро на пазара дават 1,1073 долара в сравнение с 1,1091 долара за евро в края на предишната сесия.

Американската валута се покачва по отношение на японската с 0,27% - до 118,87 йени за долар от 118,60 йени за долар при затваряне на търговията в четвъртък.

Британската лира стерлинг днес сутринта поевтинява умерено спрямо долара до ниво на размяна от $1,3150 за паунд.

Австралийският долар поскъпва с 0,41% до $0,7406.

Инедксът ICE, който показва динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинги шведска крона), в петък сутринта нараства с 0,07%, а по-широкият доларов индекс WSJ не се променя в сравнение с предишното затваряне на търговията.

Политиката на Японската централна банка рязко се различава от политиката на другите големи централни банки в света. Федералният резерв на САЩ на заседанието през март, което приключи в сряда, реши да повиши лихвата за първи път от 4 години. Банката на Англия също повишава ключовата лихва след трето поредно заседание.

Инфлацията в Япония през февруари е едва 0,9% на годишна база срещу 0,5% месец по-рано. Въпреки че показателят стана най-високият от април 2019 г., той не се сравнява с инфлацията в САЩ, която достигна 7,9% през февруари - най-високата за последните 39 години.

В окончателното изявление на Японската централна банка обаче се отбелязва, че се очаква инфлацията да се ускори поради нарастващите цени на енергията и суровините. "Прогнозира се основният инфлационен натиск да се увеличи", се казва в документа.

След резултатите от мартенското заседание Японската централна банка реши да запази краткосрочния лихвен процент по депозитите на търговските банки на минус 0,1% годишно, а целевата доходност по десетгодишните държавни облигации - около нула.

Според анализатори от DBS Research, инвеститорите отново бягат към долара, който се счита за актив за "безопасно убежище", поради нарастващите опасения на пазара за геополитическите рискове. Експертите се позоваха на телефонни разговори между президента на САЩ Джо Байдън и китайския президент Си Дзинпин, по време на които държавните глави, наред с други неща, ще обсъдят ситуацията в Украйна. По-рано западни медии съобщиха, че Байдън може да посочи на своя китайски колега, че САЩ могат да принудят Китай да "плати сметките" за пряката военна помощ на Русия в конфликта около Украйна.