Във вторник сутринта американският долар относително поевтинява спрямо повечето световни валути.
Еврото днес сутринта се покачва с 0,23 процента до $1,1985, отбелязвайки положителна динамика спрямо "зелените пари" и йената четвърти ден поред.
Британският фунт стерлинг поскъпва с 0,35 процента до $1,3552. Паундът подскочи до 15-месечен максимум в края на миналата седмица, заради спекулации, че скоро Банката на Англия може да покачи лихвите за първи път от десет година насам.
Курс на общата валута спрямо японската сутринта е около 134,01, в сравнение с133,35 йени за едно евро ден по-рано.
Курсът на долара към йената също се покачва до 111,73 йени, при ниво 111,57 в понеделник.
Но американската валута остава относително стабилна и с пикови стойности спрямо йената, благодарение на ръста в доходността на държавните облигации на САЩ. В понеделник доходността на 10-годишните книжа се покачи до месечен максимум от 2,237 процента.
Индекс ICE U.S. Dollar, показващ динамиката на долара по отношение на кошницата от 6 основни световни валути, днес спада с 0,14%.
Вниманието на световните пазари през тази седмица е насочено към заседанието на Японската централна банка и особено към това на Федералния резерв на САЩ.
Анализаторите не очакват изменение на паричнокредитната политика на двете страни. Но се предполага,че Фед може да обяви начало за съкращаване на активите по своя баланс, което означава ограничаване в купуването на държавни облигации. Към момента, благодарение на стимулиращите парични програми, техният размер е около $4,5 трилиона.