Курсът на долара спрямо други основни световни валути се понижава в понеделник сутринта в очакване заседанието на Федералния резерв на САЩ. Инвеститорите също така предпочитат да избягват риска, опасявайки се от перспективите за икономическо възстановяване, показват данните от валутната търговия днес сутринта.
Търсенето на активи "безопасни убежища "се увеличава, но в този случай щатският долар не се възползва от това", - цитира Dow Jones анализаторите от NAB.
Общата валута поскъпва спрямо американската днес сутринта с 0,48% - до $1,1712 за едно евро в сравнение с 1,156 долара за евро при затварянето на предходната търговска сесия в петък.
Стойността на американската валута спрямо йената в същото време спадна с 0,6% - до 105.50 йени за долар срещу 106,14 йени за долар в петък.
Британският фунт стерлинг се покачва с 0,27% - до $1,2829 за паунд при курс $1,2794 за паунд в петък.
Австралийският долар също поскъпва спрямо американския си съименник - с 0,41% - до 0,7134 долара в сравнение с 0,7105 долара при затварянето предишни сделки.
Доларовият индекс (показващ динамиката на долара спрямо кошница от валути на шест държави - основни търговски партньори на Съединените щати) намалява с 0,5%, до 93,97 пункта. Миналата седмица индексът спадна с 1,7% - с максимален темп за последните 4 месеца, до най-ниското си ниво от почти 2 години, според Trading Economics.
Фокусът на вниманието на инвеститорите вече е насочен към предстоящото на 28-29 юли заседание на Федералния резерв на САЩ. Те оценяват перспективите за възстановяване на най-голямата световна икономика, опасявайки се от забавяне на фона на продължителен силен ръст на случаите на COVID-19.
Не се очакват големи промени в монетарната политика на Фед, но анализаторите признават, че регулаторът може да започне да поставя основите за по-нататъшни действия през септември или за четвъртото тримесечие. Според CME Group 100% от експертите прогнозират, че основната лихвена ставка ще остане на сегашното ниво в диапазона 0-0,25%.Миналата седмица данните показаха, че възстановяването на пазара на труда в САЩ неочаквано е спряло, докато европейското икономическо възстановяване напредва, подкрепяйки европейската валута.
Американската валута е под натиск и от нарастващия конфликт между САЩ и Китай. Както бе съобщено, миналия петък китайското външно министерство обяви закриването на генералното консулство на САЩ в Ченду, административния център на провинция Съчуан, в отговор на искането на американската страна да затвори китайското генерално консулство в Хюстън, Тексас.
Влошаването на отношенията между САЩ и Китай може да усложни глобалното икономическо възстановяване от коронавирусната криза, смятат експертите.