Икономиката на еврозоната остава в дефлация за втори пореден месец през май, показват окончателни данни на Евростат, потвърждавайки предварителната оценка на европейската статистика.
Индексът на потребителски цени 19-те страни членки на валутния съюз се понижи през май с 0,1% на годишна база след спад с 0,2% през април. По този начин еврозоната остава в дефлация (спад на годишната инфлация) за трети от последните четири месеца, след като единствено през март беше отчетена стагнация на индекса на потребителските цени (0,0%).
На месечна база инфлацията в еврозоната се повиши през май с 0,4% след 0,0% през април и очаквания за повишение с 0,3 на сто.
Слабо позитивна новина от днешния предварителен доклад на Евростат е фактът, че основният индекс на потребителски цени (изключвайки цените на храните, тютюневите изделия и енергията) нарасна през май с 0,8% спрямо година по-рано след повишение с едва 0,7% през април (най-ниско ниво за годината), потвърждавайки предварителната оценка на Евростат.
Цените в сектора на услугите се повишиха през май на годишна база с 1,0% след растеж с 0,9% през април, цените на храни, алкохол и тютюневи изделия нараснаха с 0,9% след повишение с 0,8% през предишния месец, докато тези на енергийните продукти се понижиха с 8,1% след спад с 8,7% през април.
Трябва да се има предвид, че инфлацията в еврозоната остава под "прага" от 2% на ЕЦБ от март 2013 година насам и под 1% от ноември 2013 година насам, въпреки серията мащабни стимулиращи лихвени и парични политики, предприети от Централната банка, коментира bnr.bg.
В същото време потребителските цени в САЩ се повишиха през май за трети пореден месец, което е сигнал, че продължителният възпиращ ефект върху инфлацията от ниските петролни цени и силния долар вече избледнява.
Американската инфлация за месеца е 1% (спрямо май 2015) при очаквания за запазване на априлското темпо на растеж от 1,1 на сто.
В същото време основният CPI индекс (изключвайки цените на храни и енергия) нарасна през май с 0,2% спрямо април, когато също се повиши с 0,2%, докато на годишна база основната инфлация в САЩ се повиши с 2,2% след растеж с 2,1% през април, потвърждавайки очакванията на финансовите пазари.