Прекалено ниските лихвени ставки на Европейската централна банка причиняват проблеми на търговските банки и вече е време регулаторът да започне много внимателна промяна в посоката на паричната и лихвената си политика, отчасти поради ускоряващата се инфлация в еврозоната.

Това заяви в понеделник Германската банкова асоциация (BdB). Добавяйки, че единният паричен съюз на еврозоната все още не е разрешил своите проблеми.

Според Михаел Кемер - директор на BdB, идва времето за предпазлив завой в досегашната лихвена политика. Той добави, че опасенията, свързани с дефлационните рискове, вече изглеждат безпочвени. Кемер също така отбеляза, че има сигнали за ценово раздуване на финансовите активи и за липса на по-предпазливо относно рисковете инвеститорско поведение, пише bnr.bg.

Шефът на немската банкова асоциация предположи, че ЕЦБ би трябва да следва комуникационната политика на Фед и да представи пред обществеността по-ясни планове за затягане на паричната си политика, преди да предприеме подобни мерки.

Коментарите на немската банкова асоциация са факт, след като заместник финансовият министър на Германия - Йенс Спан заяви в петък пред агенция Ройтерс, че прекалено експанзивната парична политика на ЕЦБ има редица негативни странични ефекти и поради това е желателно предпазливо начало на излизане от настоящите стимулиращи мерки.

На заседанието си през миналия месец, ЕЦБ обяви, че от април 2017-а ще започне да купува еврооблигации за 60 млрд. евро на месец спрямо настоящите покупки в размер на 80 млрд. евро, позовавайки се на наличието на признаци на икономическа стабилизация и повишаване на инфлацията. Потребителската инфлация в еврозоната нарасна през декември с цели 1,1 на сто. На същото заседание банката удължи до края на настоящата година сроковете на действие на програмата за "количествени улеснения" и запази основната си лихва по рефинансиране в нулата, както и своята депозитна лихва на отрицателна територия от -0,4 на сто.