Инвеститорите се ужасяват от възможността за срутване на азиатския пазар и на тези в развиващите се страни. Това сочат най-новите резултати на шотландския асет мениджър Aberdeen, цитирани от Businеss Insidеr.
Приходите на инвестиционната група са се увеличили с 5% до 1,74 млрд. долара, а основната печалба е нараснала с близо 2 млн. долара до 739,1 млн. долара.
Активите под управление обаче са спаднали с близо 10% до 426,5 млрд. долара, „отразявайки негативните настроения към развиващите се пазари”.
Клиенти са изтеглили внушителните 50,9 млрд. долара от сметки през годината, а основната причина за това бил нарастващият страх, че развиващите се пазари са напът да се сринат и то бързо. HSBC и Goldman Sachs са сред банките, които изразиха предупреждение.
Последното тримесечие на годината е десето поредно за Aberdeen по отношение на нетните изходящи парични потоци. Компанията посочва, че за бизнеса с акции последните три месеца на годината са били „най-лошото тримесечие за изходящите потоци от този клас активи след световната финансова криза” в индустрията.
Това е огромен предупредителен сигнал. Aberdeen е най-големият вписан фондов мениджър в Европа, така че е на изключително добра позиция да оцени какво се случва в индустрията.
Забавянето на китайската икономика предизвика верижна реакция в другите развиващи се пазари, имайки предвид колко много суровини е употребила страната през годините. Ненаситният апетит на Китай подкрепяше много икономики.
Междувременно частният сектор в много развиващи се пазари разчиташе на кредити през последното десетилетие, докато корпорациите в западния свят забавяха натрупването на дългове и дори намаляваха задълженията си.
Това доведе до наречения от HSBC „токсичен микс” от дългове и слаб растеж в развиващите се пазари. Goldman Sachs пък неотдавна нарече коктейла „трета вълна” на финансовата криза, водена от променливата икономика на Китай.