Случи се немислимото - Доналд Тръмп подписа за вносните мита върху стоманата и алуминия. Според редица експерти по този начин Тръмп постави началото на търговска война между САЩ и останалия свят.

Много от политическите и пазарните наблюдатели смятаха, че Тръмп едва ли ще прибегне до въвеждането на тези мита. С оставката на основния му икономически съветник обаче поводите за тревога се повишиха и материализираха.

Действията на Тръмп станаха реалност въпреки заплахите за ответни мерки от страна на основните икономически и търговски партньори на САЩ.

Страните от ЕС предупредиха, че възнамеряват да таргетират вноса на стоки в размер на 2.8 милиарда евро от САЩ, вариращ от тениски и уиски до мотори, при потенциално въвеждане на мита от 25% на вносната стомана и 10% на алуминия. Сега всички се чудят дали ЕС ще спази заплахата си.

Обещани бяха реципрочни мита на потребителските стоки внасяни от САЩ, включително на земеделски и стоманени продукти. Тези тарифи са били дискутирани между Европейската Комисия и представители на правителството на ЕС в Брюксел.

Валутният пазар е притеснен от напрежението в световната търговия

Валутният пазар е притеснен от напрежението в световната търговия

Безопасната йена печели спрямо долара и еврото

Наложените от Тръмп вносни мита на чуждестранни стоманени продукти вече срещнаха сериозна опозиция, дори в собствената му партия. Подобни действия, според политически наблюдатели, рискуват да задействат редица оплаквания в Световната Търговска Организация срещу САЩ.

Предложените тарифи пък могат да намалят ръста на щатската икономика с 0.2 процентни пункта през следващата година, като внасят допълнителни заплахи от това как ще реагират щатските търговски партньори, смятат анализатори от Barclays Plc.

"В момент, когато световната икономика точно започва да излиза от криза, едното нещо, което може да нарани този цикъл е търговска война, като в момента сме в първата фаза на такава", коментира през изминалата седмица Борис Шлосберг, управляващ директор на BK Asset Management, цитиран от финансовото издание CNBC. "Йената отразява тази заплаха най-добре, бързо и силно, в сравнение с останалите инструменти", допълва още Шлосберг.

Предупреждение за негативното въздействие на потенциална търговска война направи и ръководителят на МВФ - Кристин Лагард. "Ако станем свидетели на търговска война, то тя ще се отрази на търгуваните обеми и ще намали световния ръст", коментира Лагард, пред CNBC.

В исторически план доларът е отслабвал, следствие на страховете от протекционизъм и търгвоски войни. Когато бившите президенти като Джордж Буш и Бил Клинтън представяха широк набор от вносни мета през 2002 и 1995-та година, пазарите разпродаваха долара, като стойността му се понижаваше с 15% като цяло.

Китай: Търговска война ще бъде бедствие за световната икономика

Китай: Търговска война ще бъде бедствие за световната икономика

Пекин предупреди Вашингтон, че ще се защитава

Как ще ни се отразят в най-голяма степен търговските войни?

Както вече споменахме, най-осезателното въздействие от потенциалните търговски войни отвъд понижението на търговския стокообмен (което не ни засяга чак толкова, предвид че над половината от износа ни е към страни от ЕС), е поевтиняването на щатския долар.

Доларът и без друго проявяваше сериозна слабост спрямо еврото, през последните няколко седмици. Според редица експерти обаче, разпродажбите на долара могат да се ускорят сериозно.

Или първият и най-директен начин за това инвеститорите да се облагодетелстват от евентуални търговски войни е директна експозиция към някаква основна валута спрямо долара. Всеки сам може да реши за себе си дали би предпочел йената, еврото, паунда, или франка.

За българите обаче може би по-удачен би бил варианта с еврото, защото така ще се отърват от "допълнителния валутен риск", който биха поели при потенциален залог срещу долара, в друга валута. Заради обвързаността на лева с еврото.

Достъп до валутните пазари можете да получите бързо и лесно, чрез някои от стотиците валутни брокери налични на пазарите. Трябва да сте наясно обаче, че става въпрос за чисто спекулативна търговия, която може да Ви носи както печалби, така и загуби. Не бива да подхождате към валутните пазари без необходимите познания и информация за рисковете свързани с тях.

Историческа справка: Кои са печелившите в една търговска война?

Историческа справка: Кои са печелившите в една търговска война?

Тези, които я започват, почти винаги губят

Друг начин да се облагодетелствате от потенциално поевтиняване на долара в дългосрочен план и ако планирате по-значителна покупка, е като теглите кредит в долари. Така, поевтиняването на долара (ако се случва разбира се) ще направи месечните Ви вноски относително по-евтини, изразени в местна валута. Но внимавайте, защото, ако доларът поскъпне, ще се повишават и месечните Ви вноски по кредита и ще постигнете напълно противоположния от целения ефект.

Евентуално поевтиняване на долара, спрямо еврото и съответно лева, би оказало ефект върху ежедневния живот на българите по още няколко направления: ще направи горивата и останалите суровини, като злато, сребро и др. (които се измерват в долара), относително по-евтини, изразени в местна валута; ще направи потребителската техника и електроника, произвеждана основно в Азия, или в страни обвързани с долара, относително по-евтина, измерена в евро и лева; ще направи българските стоки относително по-скъпи и неконкуренти на пазарите в страни ползващи долара, като основна валута; ще направи страната ни по-скъпа туристическа дестинация за туристите от страни, ползващи еврото, като основна валута; ще направи депозитите в щатски долари губещи.

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка на валути, или търговия на международните валутни пазари. Търговията на маржин, която е традиционна за форекс търговията, носи сериозен риск от загуба на основна част, или дори целия капитал.