Китайските власти засилват контрола върху Народната банка на Китай (Централната банка на страната), която, макар че никога не е била политически независима, има специален статут, пише The Wall Street Journal.

По-рано тази седмица Централната банка, под натиска на правителството, пристъпи към понижаване на нормата на задължителните резерви на банките, въпреки че малко преди това даваше да се разбере, че не планира да смекчи политиката си.

Централната банка (ЦБ) е между 25-те държавни финансови институции в Китай, в които китайските власти започнаха проверки тази есен.

През последните няколко седмици, инспектори от Китайската комунистическа партия дойдоха в централата на ЦБ в Пекин, задавайки въпроси на служителите и проверявайки документи. Според източници на WSJ, основното послание на инспекторите е, че Пекин не позволява разговори за независимостта на Централната банка и тя, подобно на другите ведомства, е подчинена на партията.

Китайската централна банка управлява най-голямата финансова система в света и въпреки че й е необходимо одобрение от правителството за вземане на най-важните решения, като например нивото на основния лихвен процент, ЦБ работи в продължение на много години, за да спечели доверието на инвеститорите както в страната, така и извън нея, тъй като китайските финансови пазари стават все по-зрели и тяхното влияние в света нараства.

Проверките на ЦБ и на други финансови институции в страната, инициирани от представители на комунистическата партия, целят да оценят дали те не са станали твърде "дружелюбни" с частните компании. В случая с Централната банка, се преценява дали регулаторът не е пренебрегнал рисковете, породени от проблемите на някои големи частни компании, включително Ant Group и China.

Факт е, че ЦБ на Китай приветства затягането на контрола върху компаниите от сферата на недвижимите имоти, тъй като в продължение на много години самата тя декларира необходимостта от спазване на финансова дисциплина, смятайки, че облекчаването на кредитната политика засилва спекулативните "балони".

През октомври, независимо от опасността от обявяване на неплатежоспособност на Evergrande и други китайски строителни компании, ръководителят на отдела за парично-кредитна политика на ЦБ заяви, че счита предлагането и търсенето на ликвидност във финансовата система на КНР за балансирани. Неговите думи бяха възприети от инвеститорите като сигнал, че Централната банка не възнамерява да намалява нормата на задължителните резерви на банките.

Китайската Evergrande отново е на ръба на фалита

Китайската Evergrande отново е на ръба на фалита

Компанията за недвижими имоти има краен срок за погасяване на дълговете, но едва ли ще го изпълни

Няколко седмици по-късно обаче, правителството на КНР стигна до заключението, че е необходимо да се вземат мерки за облекчаване на кризата в сферата на недвижимите имоти, която криза вече започна да се отразява негативно на активността както в сферата на услугите, така и в промишления сектор.