В САЩ се наблюдава появата на чудовищен проблем за студентите. Докато по-голямата част от поколението „Бейби бум" (родените след Втората световна война, приблизително между 1946 г. и 1964 г.) се е въздържала от тегленето на заеми за обучение или разходи в колежа, едва 21% от поколението „Милениум" (родените в периода между 80-те години на миналия век и първите години от новото хилядолетие) са завършили колеж без дългове.
Таблицата е поразителна, най-вече защото показва колко бързо се е случила такава голяма промяна в потребителското поведение.

Хората от „Бейби бум" навършвали пълнолетие във време, в което хората не отивали в колеж, освен ако не могат да си го позволят. Освен това тогава средната цена за обучение в колеж била много по-ниска. В момента средната цена в частен колеж е около 42 000 долара, което е ръст от 150% спрямо 1972 г., според CollegeBoard.

„Случаят при „Милениум" е съвсем различен. Достъпът до заем стана изключително лесен и изведнъж имате 18-годишни, които не са мислили за последствията от дълга след време и използват заемите за неща отвъд образованието - като компютри и дори коли", обяснява за Quartz Бети Хардеман, главен адвокат в уебсайта за кредитен мониторинг Credit Karma.

Американците от поколението „Бейби бум" точно започвали колеж, когато бил приет Законът за висшето образование в САЩ, който създал федералната програма за студентски заеми и отворила вратите за масовото теглене на студентски кредити, водено от американското правителство и днес.

Студентските заеми в САЩ възлизат на колосалните 1,3 трилиона долара.

Широкото разпространение на студентските заеми постигна желаната цел: това предизвика наплив при записването в колеж и отвори висшето образование за милиони американци.

Докато колежите и частните кредитори подтикваха студентите да взимат по-големи заеми, те създадоха и цяло поколение американци, които са прекалено възпрепятствани от кредитите си, за да се оженят, да имат деца или да създадат дом.

1