Министър Николай Василев окачестви приемането на плоския данък като революционна стъпка, с която България отива от един към друг тип данъчна логика, съобщи пресцентърът на МДААР.

Според Василев, плоският данък е една от най-фантастичните промени, които правителството може да реализира за бизнеса и работещите.

Тази промяна ще има няколко позитивни ефекта като един от тях е, че ще стимулира хората да работят много повече и да получават много повече, тъй като за данъци ще им отива само една десета от дохода.

Тя ще служи като стимул за данъчната система и значително ще я опрости. При 10% ставка, която е една от най-ниските в света, няма проблем за хората официално да си декларират всички доходи, да платят 1/10 от тях като данък и спокойно да си харчат останалите без рискове от данъчни проверки, обясни Василев. 

Във връзка с опасенията, които възникнаха във връзка ощетяване на хората с ниски доходи, Василев подчерта, че работещите в публичния сектор ще бъдат компенсирани от държавата.

В частния сектор чисто пазарните сили ще нагодят номиналните доходи.

Той категорично заяви, че не е ставало дума да се премахнат трите нулеви ставки в българската икономика: върху доходите от лихви по банковите депозити,  върху капиталовите печалби при търговия с ценни книжа на борсата и тази за дружествата със специална инвестиционна цел.

Според него темата за данъчните преференции е с намаляваща тежест и интерес в момент, в който ставките намаляват и тъй като те са много ниски за момента, тя не е от значение.

Друга тема, която министърът засегна, е увеличението на пенсиите. Той коментира, че когато държавата има проблеми с дефицита по текущата сметка, автоматичното увеличаване на пенсиите е една от най-лошите стъпки, но това не означава, че автоматично подценява намаляването на данъка.

Точно обратното, тъй като основният ефект, който цели държавата, е да стимулира инвестиционната и предприемаческата дейност.