В продължение на хиляди години най-популярната инвестиция беше златото: най-красивият метал, който можете да огъвате, преоформирате и използвате повторно безкрайно. И въпреки че инвеститорите имат много повече възможности в днешно време, златото все още има своите ценители. Един мениджър на хедж фондове, който прогнозира покачването на метала до рекордно високо ниво от 2000 долара за унция миналото лято, е уверен, че цената може да се покачи до 3000 или дори до 5000 долара за унция през следващите три до пет години.
Ето и неговата обосновка за залога на злато и най-добрите начини за обикновените инвеститори да се възползват от потенциалното му поскъпване. Диего Парила, мениджър на Quadriga Igneo, не се притеснява от спада на метала до и под 1800 долара за унция и широко разпространените очаквания, че цената ще продължи да се понижава.
"Мисля, че двигателите за златната сила не само остават, но и в действителност са засилени", каза той пред Bloomberg News.
Много хора се втурват към златото в трудни времена. Лъскавият метал има тенденция да се държи добре по време на сривове на фондовия пазар и периоди на висока инфлация. Парила вярва, че и двете могат да се случат в близко бъдеще, тъй като хората не оценяват рисковете от огромните усилия за стимулиране на пандемията, които са в ход, като невероятно ниските лихви днес. Той очаква през следващото десетилетие да настъпи инфлация, която централните банки не могат да контролират.
"Печатането на пари от централната банка всъщност не решава проблеми, а забавя проблема", казва Парила. "Златото ще се възползва само от това, че е физически актив, който не можете да отпечатате."
Как да печелите пари със злато?
Ако аргументът на Парила има смисъл или имате собствени причини да инвестирате в злато, имате на разположение няколко възможности да направите това. Можете или да купите физическо злато като кюлчета или златни монети, или да инвестирате в акции на компаниите за добив на злато, или във фонд за търговия със злато (ETF). Или пък да купите фючърси на злато.
1. Златни кюлчета или монети
Най -простият начин да поставите парите си в злато е да купувате и съхранявате златни кюлчета, монети или бижута. За да реализирате печалба от благородния метал, трябва да имате разумни очаквания, че вашето злато може да бъде продадено за повече, отколкото сте платили за него. За съжаление, цените на златото са изключително трудни за прогнозиране. През 90 -те години златото едва достигаше 300 долара в добър ден. След това, когато в средата на 2000-те се очертаха финансови и политически кризи, хората направиха това, което правят винаги и започнаха да изкупуват злато, което повиши цените на метала.
Стойността му се удвои от 800 долара за тройунция през 2009 г. до 1900 долара през 2011 г. Но до 2013 г. балонът се спука и златото спадна до 1300 долара. Покупките на физическо злато обаче, си има своите сериозни недостатъци... Сред тях са високите разходи за съхранение и загубите от офертите при покупката и продажбата му.
Един пример. Австралийското златно кенгуру е една изключително популярна златна монета, приемана от почти всички търговци на злато. Тя се сече от 1989 г. насам. Една унция златна монета Австралийско кенгуру струваше 3 577 лева в един от най-големите търговци у нас, при цена на златото от около 1 620 долара за унция. Или налице е една сериозна премия от близо 25% спрямо цената на метала.
По-лошото обаче е, че цената на обратно изкупуване на тази монета, обявена от същия търговец, при тази цена на златото бе при ниво от 2 894 лева. Тоест физическите купувачи автоматично губят 19% от инвестицията си още щом я направят. При запазване на равни други условия цената на златото трябва да поскъпне с 19%, за да сте на нулата от тази инвестиция. Голямата премия тогава, която бе над два пъти по-голяма от нормалната среда, се предопределяше основно от изкривяването при търсенето и предлагането на физическо злато, заради пандемията. Но имайте предвид, че това може отново да се случи в бъдеще!
2. Инвестирайте в златодобивни акции
Можете да инвестирате в злато, без изобщо да докосвате парче от него, като купувате акции на златодобивни компании на фондовия пазар. Предимството е, че ако цената на златото внезапно спадне, може да не загубите ризата си, защото миньорската компания може да реши да се съсредоточи върху друг метал. Недостатъкът на притежаването на минни акции е, че те могат да се понижат заедно с останалата част от пазара, дори когато стойността на златото е стабилна.
Всъщност, бизнес факторите винаги могат да играят роля - както финансите на дадена компания, така и качеството на нейния мениджърски екип и дългосрочните перспективи за производство. Като пример, можете да погледнете към слабото представяне на златодобивните компании от началото на годината, при относително стабилна цена на златото.
3. Поставете пари в златни ETF
Инвеститорите могат да купуват в фондове, търгувани със злато (ETF), за да избегнат несигурността, която идва с инвестирането в конкретна компания. Казано по-просто, тези средства са групи от пари от инвеститори, които се наливат в различни златни и минни компании. ETF-те се търгуват като акции; някои от най-популярните златни ETF са GLD, GDX и GDXJ. Ще трябва да сте готови да загубите определен процент от стойността на вашата инвестиция всяка година спрямо съотношението на разходите на фонда. Например в най-големия златен ETF, SPDR Gold Shares, ще бъдете таксувани 0.40% от стойността на вашата инвестиция всяка година.
Все пак ETF-ът като цяло имат много ниски такси за управление и спестявате още повече, като ги купувате чрез приложение за инвестиране с нулева комисионна. Важно е също да се отбележи, че все още има мярка за несигурност при инвестиране в ETF. Въпреки че тези средства са силно диверсифицирани за намаляване на риска, те са обект на колебанията на фондовия пазар. Ако пазарът се срине, стойността на вашата инвестиция може да спадне, дори ако стойността на златото не се промени.
4. Купувайте фючърси на злато
Фючърсите на златото са много сложни. Това са договори, в които се съгласявате да купите определено количество злато на определена цена в бъдеще. Търговците могат стратегически да купуват и продават фючърсни договори, за да печелят от променящата се цена на златото. Купувачите на фючърсни договори печелят, когато цените на стоките се покачат. Продавачите на фючърсни договори печелят, когато цените на стоките паднат. Обикновено договорите изискват минимална покупка на 100 унции злато. Начинаещите инвеститори трябва да проявяват изключителна предпазливост при фючърсните договори поради високата степен на ливъридж при тях.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на злато на фондовите пазари
ICO
на 23.08.2021 в 07:29:21 #1Световната икономика излезе от границите на нормалното още през 2009г. Сега търговските дефицити, държавни и корпоративни дългове са дебалансирали пазарите, до степен в която пазарните механизми са спрели да функционират. Регулаторите са иззели функциите на пазара и чрез лихвата, кредитни рейтинги и парични улеснения манипулират-удържат цените в границите на "очакваното". Стойността на златото като пазарен маркер е подложена в най-голяма степен на регулаторна намеса. Каква борса на злато, какъв пазар, какви моментни цени? Каква дневна цена при положение, че доставките на реално злато се бавят повече от 6 месеца? Сривът в икономиката на САЩ и Англия е вече математически неизбежен, но докато статуквото е изгодно за всички, то ще се поддържа в границите на "нормалното". В резултат цената на златото не би преминала границата от 30% годишно през следващите три години. Да при срив на долара, който както казах е математически неизбежен цената на златото ще скочи в няколко десетки пъти, но до тогава има още няколко години.