Относителният дял на кредитите, отпускани от небанкови финансови дружества, се очаква да нараства през 2007 г. Това прогнозираха от специализираното дружество за бизнес-ипотечни кредити „Кредитекс" и очертаха няколко тенденции на пазара на дългосрочни кредити у нас през следващата година.

Специализацията на небанковите дружества ще продължи. Възможно е да станем свидетели и на първите изкупувания на подобни дружества от финансови инвеститори. Емитирането на дълг, листването на българската фондова борса и дяловото инвестиране във фирми ще е новата корпоративна мода. Това обаче ще важи главно за големите филми. Малкият бизнес ще продължи да разчита на стандартни кредити, за да поддържа своята конкурентноспособност.

През 2006 г. множество фирми теглиха дългосрочни кредити за развитието на своя бизнес като залагаха имотите, купени преди 2-3 години със спекулативна цел. Портфейлът от активни ипотечни кредити за бизнеса само на „Кредитекс" е нарастнал с 67% за една година.  Бизнес кредитите, отпускани от финансови институции, ще растат средно с около 10-15% на година.

През 2007 г. ще се задълбочава тенденцията за преминаване на клиенти от една финансова институция в друга, с цел рефинансиране на текущи задължения и оптимизиране на дълговата структура на бизнеса. Потребителските и ипотечните кредити все повече ще се превръщат в общодостъпна стока.

През 2006 г. конкуренцията между кредитните посредници значително нарастна. Очертаха се ясно два типа посредничество. Единият тип посредници съветваха клиентите си да сменят своя кредитор поради дребни разлики в лихвите, а другият - за това как да структурират по-добре дълга си. Все повече кредитни посредници ще започнат да предлагат задълбочени финансови консултации, включително за МСП (сега са предимно за жилищни кредити).

През 2006 г. кредитните портфейли на финансовите институции се влошиха. Лошите и преструктурираните кредити бележат ръст във всички категории - предприятия, домакинства, жилищни и други кредити. Най-голямо увеличение има при жилищните кредити - от 0.7% през януари 2006 г. до 3.7% през септември 2006 г.

Ръстът на лошите жилищни заеми (над 5.3 пъти за 9 месеца) изпреварва този на жилищното кредитиране (41% за 12 месеца). Очакванията за 2007 г. са за запазване и увеличаване на лошите кредити, предимно жилищни и потребителски.

Влошаването на кредитните портфейли в резултат на кампанийното раздаване на кредити създава един нов бизнес у нас - по събиране на проблемни вземания. И ако през настоящата година фокусът е бил да са раздават кредити, то вече по-голямо внимание ще се обръща на създаването и управлението на качествени портфейли.

Понятието "добра кредитна история" и през 2007 г. ще бъде ключово както за кредиторите, така и за фирмите.         

Цената на кредитите няма да намалява през 2007 г. Съществува ясна тенденция за увеличаване на базисните лихвени равнища, използвани за основа при договаряне на кредити - ОЛП, LIBOR, EURIBOR и увеличаване на таксите по обслужване.

Лихвените нива например при дългосрочните жилищни кредити в левове са се увеличили от 6.7% през януари 2006 г. до 8.74% през септември, а таксите - в периода септември 2005 - септември 2006 г. - с 29%. Очаква се продължаващо увеличение на лихвите и таксите за управление.

През 2007 г. ще се видят първите сигнали за по-бавни темпове на нарастване на жилищното ипотечно кредитиране, поради насищането на пазара на недвижими имоти и вдигането на международните лихви на европейския пазар.

Предлагането на жилища в по-големите градове за първи път ще изпревари търсенето поради значителния брой нови жилища, които ще бъдат въведени в експлоатация. В София  и по големите градове цените на всички типове имоти, които не представляват интерес за чуждите инвеститори (стари панелни апартаменти и нови некачествени строежи) ще паднат с около 10-15%.

Вторичният пазар на ипотекирани имоти ще подсили тази тенденция. Инвестициите ще се насочат към имоти с потенциал за растеж (индустриални земи и сгради, търговски центрове, офисни и производствени помещения, селскостопански имоти). Дългосрочното финансиране на такива обекти ще оформи и финансовият профил на бизнес-ипотечното кредитиране през 2007 година.

Важно събитие в сектора през 2006 г. беше старта на дейността на частните съдия изпълнители. Ще е интересно какви решения ще предложи финансовата система за огромната междуфирмена задлъжнялост.

Законодателството с изпълнителните дела ще се изглажда така, че да подпомага дейността на частните изпълнители и все по-плътно да следва пазарната логика на финансовия бизнес, а не обратното. Не е изключено догодина да започнат първите законодателни дискусии за личните фалити и презадлъжнялостта.