Въпреки че е най-бързо развиващата се икономика в света, Индия има проблеми с натрупването на достатъчно парична маса, за да запази инерцията си. Изглежда, че икономиката изчерпва паричните си запаси и системната ликвидност пада много по-бързо от очакваното.

За да се справи със ситуацията, Индийската централна банка (RBI) налива пари в системата чрез операции на открития пазар. Инструментът позволява на банката да изкупува държавни ценни книжа на открития пазар, вливайки ликвидност в замяна. Тази ликвидност навлиза в банковата система, тъй като търговските банки в страната са главните притежатели на такива ценни книжа.

RBI е устремена да използва целия си капацитет, за да стабилизира кредиторите и досега е вкарала 10,25 милиарда долара, като планира още 5,5 милиарда долара през ноември. Подобни инжекции се очакват през следващите 6 месеца, за да се постигне баланс.

Предупредителните знаци

Среднопретегленият разход за пари в брой (WACR) - средната стойност на всички пари отпуснати от банка, изплащани при поискване - който определя краткосрочното търсене на ликвидност в Индия, е много променлива напоследък. Често наричана индийската версия на Лондонския междубанков лихвен процент, WACR е показател за оценката на междубанковите овърнайт обеми. Тревожно е, че индикаторът се движи близо до нивото на основната ставка и разбира се банките се нуждаят отчаяно от пари. Едно от възможните обяснения за това е излизането на РБИ от дългогодишната ѝ неутрална позиция към акумулираща позиция за ликвидност, която се равнява на общото натрупване на пари.

Тъй като системната ликвидност е насочена към така наречената позиция на "калибрирано затягане", централната банка поглъщаше пари, тъй като считаше, че тя е инфлационна. Тази концепция е дълбоко вкоренена в остатъчните ефекти от демонетизацията през 2016 г., когато индийското правителство изведнъж реши, че банкнотите с висока деноминация са невалидни. В опит да заменят старите банкноти с нови, банките бяха засипани от депозити, като системната ликвидност достигна рекордни нива.Това доведе съотношението WACR индикатор/ диференцирана основна ставка до рекордно високи нива.

Това, което притесни централната банка, бе фактът, че богатите на ликвидност търговски банки увеличиха нивото на заеми, помагайки на рискови предприятия. Това предизвика и инфлационен натиск, тъй като повишените лични заеми оказаха натиск върху основната инфлация. Оттогава РБИ изтегля пари, като упражнява два варианта, първо чрез обратни Репо операции в рамките на механизма за корекция на ликвидността и второ чрез посочените операции на открития пазар.

Сътресенията на капиталовите пазари и опасността от несъответствие между активите и пасивите

Когато лихвените проценти започнаха да се покачват в очакване на по-висока инфлация и бързо нормализиращите се основни лихви в САЩ - капиталовите пазари изведнъж станаха по-малко привлекателни. Докато стойността на акциите падаше, а доходността на облигациите се повишаваше, инвеститорите изпадаха в паника. От началото на финансовата 2019 година външните инвеститори са изтеглили близо 1,3 млрд. от индийските капиталови пазари.

Доходността на индийските облигации, деноминирани в долари също бе под традиционния буфер от 500 базисни пункта заради ускорения цикъл на повишаване на лихвата на Фед и нежеланието на Резервната банка на Индия да вдига лихвения процент. Следователно емисиите на дълг на капиталовия пазар са намалели с 30% от началото на тази финансова година, а продължителният риск прави емитентите неспокойни за бъдещето. И така корпорациите се обръщат към старомодните начини на финансиране - банките.

Въпреки това изтеглянето на паричната маса от Резервната банка на Индия, като част от нормализацията, намали парите в обращение и повишената нужда от кредити сега затруднява бизнеса. Още нещо, което влошава ситуацията е, че ръстът на депозитите и по-бавен от този на кредитите в индийската банкова система и това създава неблагоприятно съотношение кредит / депозит. Търговските банки сега се притесняват от потенциалното "несъответствие на активите" и стават изключително предпазливи; това допълнително води до глад на системата за паричните средства.

В резултат на тази ситуация средно претегления индикатор за пари в брой и основната лихва достигнаха паритет през септември тази година, преди разликата между тая да стане негативна. Следователно несигурността в овърнайт кредитите между банките беше очевидна и започна да влияе дори на краткосрочните оценки на инструментите на паричния пазар.

Старо вино, нова бутилка

Исторически Индия винаги е била неликвиден пазар. И докато подобни ситуации се случват на развиващите се пазари, случаят на азиатската държава е различен, предимно заради ориентацията към вътрешно потребление. Взимайки предвид настоящият темп на икономическа експанзия, индийската икономика не може да продължи дълго, докато не се разреши въпросът с ликвидността. Бъдещото търсене на пари в брой около празничния сезон ще влоши ситуацията.

В последния си опит РБИ продава част от огромните си резерви в чуждестранна валута, не само за да стабилизира рупията, но и да влее обменената рупия обратно в системата под формата на пари в брой. Така централната банка вече е продала 32 милиарда долара от тези резерви и може да обмисли това отново, ако нестабилността продължи. Както изглежда днес, състоянието на ликвидността е мрачно и изисква сериозно преосмисляне. Очаква се централната банка да предприеме хлабави евакуационни мерки, за да стабилизира системата - в момента обаче цената им може да бъде подценена.

Текстът е публикуван в американското списание Forbes, преводът е на Money.bg.