
Думите на българския финансов министър са странни предвид коментарите на икономисти в целия свят и особено в Европейския съюз, че инфлационният натиск представлява нарастващ риск за икономическата и социалната стабилност. Но чувствата на Орешарски към инфлацията имат своето обяснение.
На въпросите на депутата от БНС Румен Ангелов относно високото ниво на инфлация в България, министър Орешарски обясни, че инфлацията е производна: тя не е фактор, който се задава „отгоре" и определя цените на стоките в магазините, а обратното: икономическите условия в обществото определят инфлацията.
Мнението на министъра е, че инфлацията в България се покачва заради отличното развитие на българската икономика,
повече чужди инвеститори и по-богато българско население.
През 2007 г. заплатите в страната са се покачили с 22%, което е най-големият растеж на доходите на населението след 1997 г.
Цялата фискална политика на България според Орешарски е насочена срещу инфлацията. Но министърът държи да отбележи, че „извънредни мерки" срещу инфлацията няма да се вземат. „Извънредните мерки" до такава степен възмущават икономическата култура на нашия водещ финансист, че той даже не иска да ги споменава.
Бюджетният излишък през 2007 г., както и няколко години преди това, е резултат от съвместно действие на следните фактори: Висок темп на стопански растеж в България; Ръст на цените на петрола и някои други стоки; По-добра дейност на данъчните органи;
и някъде тук министърът с половин уста спомена и за инфлацията. Превишението на приходите над разходите в бюджета и тази година ще е 3%, което само по себе си е антиинфлационен фактор. Министърът говори също и за по-ефективно използване труда на публичния служител и за мерки в областта на пазара на труда, тъй като предприятията страдат от липса на квалифициран персонал.
Депутат Ангелов, инженер и икономист по образование, възрази: според резултатите от първото тримесечие, ситуацията в страната е страшна. България е застрашена от сериозен инфлационен натиск. Ангелов е на мнение, че отговорът на Орешарски не е убедителен
Депутатът изтъкна, че разчетите в бюджет 2008 г. са направени при цена на петрола $60 за барел, докато от началото на годината черното гориво струва над $100 за барел.
За настоящата година бюджетният излишък ще възлезе на 5 или 6 млрд. лв., оценява Ангелов. Това е добре за Министерството на финансите, тъй като отчита успешна дейност и се представя като „герой". Но това е „инфлационен данък", който се събира от населението и не е добър за икономиката и инвестициите, заяви депутатът.
На тази реплика Орешарски отвърна с поучението, че „инфлацията е много дълбока тема". Но в основата на Българската Инфлация изглежда стои прекрасно свършената работа на хората, отговарящи за българската икономика - внушава ни министър Пламен Орешарски. Инфлацията се поражда от рекордните размери на чужди инвестиции, нараснало вътрешно търсене заради засилената покупателна способност на българина, голям стопански растеж в България, рязко покачване доходите на населението.
Времето никога не е било толкова добро за лева и българската икономика, завърши обяснението си господин министърът.
Депутат Ангелов, за когото бе последната дума, не остана удовлетворен от „неволните внушения" на Орешарски. Дори и министрите в правителството отиват в магазините и виждат следите от инфлацията. Инвестиционната политика на правителството е недостатъчна, да не говорим за неусвояването на фондове. Депутатът завърши парламентарното си питане с констатацията: „Ако не успеете да овладеете инфлационния натиск, икономиката на България ще се лиши от единственото нещо, с което разполага: финансовата си стабилност".
rjevski
на 14.04.2008 в 03:19:07 #12Виж са, raylight, в икономиката се учи ИКОНОМЕТРИЯ. Знаеш ли какво значи и каква е разликата с висшата математика, и за какво изобщо става дума в тази статия?
raylight
на 13.04.2008 в 14:56:54 #11Трябва да ви кажа, че на запад икономиката много по - сериозно е обвързана с математиката и то със сериозна висша математика. Давал съм уроци по интернет на момче, следващо финанси в германия и от първата година започваха с Висша алгебра и анализ, както дори в СУ не с епочва в специалност математика. Нашите комунисти тук всичко са обърнали надолу с главата
Неделчо Съботинов
на 13.04.2008 в 11:14:34 #10Raylight, икономистите поне ако не можем да смятаме правим разлика между увеличение заплатата на бюджетните служители (с 10% от 1 януари) и тази в частния сектор, която средно се увеличи с 22% през изминалата година. Такава е статистиката, не обвинявай икономистите. Причината да не се вдига заплатата по-бързо на държавните служители, е защото се твърди че производителността им е ниска и прозиведния от тях продукт или услуга не отговарят на по-високо заплащане. Това обаче спира наплива на млади и кадърни специалисти там и системата потъва в блатото от некадърни кадри още повече. Затова е толкова важно да се проведе реформа на всички нива - държавна администрация, здравеопазване, образование, култура и т.н.
raylight
на 13.04.2008 в 01:00:40 #9След като заплатите се увеличиха с 10%, как така отчита 22% увеличение на дохода ми е интересно? Вярно, на пенсионерите им се увеличи на два пъти с по 10%, но не и на работещите. Освен това се лъжат хората, защото между 1998 и 2001 се увеличаваха номинално доходите с по 25 % - едно увеличение с 10 и едно с 15. 2001 година когато НДСВ дойдоха на власт спряха увеличението с 15% от ноември, което си беше планирано преди тях. Много сте ми смешни икономистите с това хуманитарно образование, което не ви позволява да смятате.
От есента на 2001 година насам има ПОЛИТИКА НА ИЗКУСТВЕНО ЗАДЪРЖАНЕ НА ДОХОДИТЕ за да се превърнем В ЕВТИНА ДЕСТИНАЦИЯ ЗА БИЗНЕС, а те ми разправят врели некипели 
Неделчо Съботинов
на 13.04.2008 в 00:49:25 #8Опако в номинална стойност БВП на България нараства с около 15%-16% годишно, а иначе си прав че се дели на все по-малко българи...
IMRO
на 12.04.2008 в 03:15:29 #7Ами затова г-н Минасян е известен икономист, а ти не си. За да достигнем възможно най-бързо средните европейски нива на БВП ни е необходим малко по-висок растеж на БВП (7-8%) и умерено висока инфлация (около 10%) при стабилност на обменния курс на лева. Високи доходи + ниски цени = такова животно нема. Ама вие си фантазирайте за глупости и на следващите избори гласувайте пак за този с най-голямата кошница с обещания. А пък след това го псувайте 4 години.
rjevski
на 12.04.2008 в 02:04:04 #6http://money.ibox.bg/interview/id_1505216449
rjevski
на 12.04.2008 в 02:01:46 #5Е ко са? Нали господин Минасян ни обясни колко полезно нещо е инфлацията за България...Какво обиждате Оршарски?
Само Левски
на 12.04.2008 в 00:33:29 #4Аз се чудя докога некадърници със средно образование ще ни управляват.И докога мутри с основно образование като Божков ще са бизнесмените на България.
кокиче
на 11.04.2008 в 21:56:22 #3Значи българите забогатяли , харчат пари на поразия ,чуждите инвестиции са се увеличили и това е довело до икономически бум ,но и до ...инфлация!
breza
на 11.04.2008 в 21:53:55 #2Bulgarian
на 11.04.2008 в 19:30:56 #1Бетонните чудовища по черно море и Банско ли са "Проспериращата икономика"?