На дълго и широко в 45-минутна реч от парламентарната трибуна финансист номер 1 разказа финансовото състояние на държавата и нуждата от дълга.

Владислав Горанов взе думата по време на парламентарния дебат и обясни, че няма причина да не се води дебатът днес. Пленарната зала е мястото, където се изяснявали важните въпроси за страната. Горанов оцени високо намерението да се върне обстановката към нормалността.

Финансовият министър припомни своето изказване от 2013, когато предишният кабинет взема нов дълг, когато е направил прогноза, че поемането на дефицити ще наложи вземането на дълг от 15 милиарда лева. Необходимостта от дълг нарасна, каза той. Горанов пое вината за тогавашната си неинформираност и обясни защо е нужен такъв дълг.

Страната ни трябвало да е прогнозируем партньор и да си плаща сметките. През 2014 управлението се провалило в управление на финансите, според Владислав Горанов. Той припомни кризата с КТБ и това, че държавата е трябвало да върне парите на хората. 3,5 милиарда лева са изплатени на вложителите в банката. Тези пари обаче не дойдоха заедно с новото правителство, тези пари бяха взети на заем, каза финансист номер 1.

От 2009-та живеем на заем, по думите му. Не приехме за ценност да харчим, колкото изкарваме, обясни министърът. Сега трябвало да си плащаме дълговете, обясни финансовият министър, изтъквайки, че за правителството на Бойко Борисов във второто му издание останало да плаща сметката, каза Горанов.

Той доста пространно повтори сметките, представени пред бизнеса и синдикатите в понеделник по време на тристранката, когато обяви, че в същност едва 500 млн. лева от фискалния резерв са на разположение на кабинета.
9,173 милиарда лева е фискалният ни резерв, стана ясно от думите му. Почти 2 милиарда лева и половина са събрани в Сребърния фонд. Малко над 6 милиарда лева има в резерва по депозити. Над 1 милиард лева има по сметката от ЕС.
В статистиката на фискалния резерв трябвало да се включат и авансовите плащания от еврофондовете, които обаче не са налични. Това е заради заключителните разпоредби на закона за бюджета.

Владислав Горанов припомни и финансовата подкрепа от около 1 милиард лева за друга банка (ПИБ) без ликвидни проблеми. За да се спаси тази банка са взети назаем 1,2 милиард лева. Заемът е краткосрочен заради фиксираните размери на дълга в закона за държавния бюджет.

През май трябва да се върне заемът за КТБ - 1,5 милиард лева. Докато има дефицит българският бюджет, ще има и дълг, изтъкна Владислав Горанов.

Той обясни, че не иска да имаме дефицити. Аз ще ви предложа мерки, но не знам дали ще ви харесат, предупреди финансист номер 1. Горанов отново подчерта, че имаме да връщаме 12 милиарда, изхарчени в предходни години.

Има по-зле и от нас, каза той, използвайки шопската поговорка : „Не е важно на нас да ни е добре, важното е на другите да им е зле". Владислав Горанов обясни, че може и да няма дефицити.
Дългът не е причина, дългът е следствие, дефицитът не е причина, той е следствие, продължи с обясненията финансовия министър.

Харесва ми политиката на тройната коалиция, призна той и припомни, че тогава се намалили данъците. Той не искал да увеличава данъците, мярка, която е вариант за намаляване на дефицита.
Ако не искаме да ни се смее целия свят, трябва да си плащаме сметките, категоричен бе Владислав Горанов.

Депутатите обаче се поизмориха от изказването на министъра и нададоха глас. Преди ме упреквахте, че не ви обяснявам, сега ме упреквате, че ви обяснявам, реагира министърът. Купете на тези отвън (протестиращите, б.р.) по един сандвич, има време да си свършим работата, настоя той.

Горанов „си го върна" на Мая Манолова за горановките, изтъквайки, че държавата не може да печата пари. Това го можеш само ти, обърна се той към червената депутатка.

Социалистката в правото си на лично обяснение се оплака от 45 минутната реч на Горанов, предполагайки, че това е репетицията му за бъдеща академична кариера, тъй като политическата му нямало да свърши добре.
Манолова обясни какъв е ходът на достойните финансови министри - да си подадат оставка и настоя Владислав Горанов да се оттегли от поста.

Вие не можете да печатате пари, вие можете да печатате дълг и бюлетини, обясни социалистката.

По думите й управляващите трябвало да обясняват години наред на хората защо са ги превърнали в дългови роби, а на гърба на „горановката" щели да се изпишат имената на всички, които са гласували за дълга, обеща Манолова.