На предприятията с държавно участие, които имат добри финансови показатели, нямат просрочени задължения и увеличават производителността на труда, се предоставя възможност сами да определят средствата за работна заплата.

На вчерашното си заседание Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди проект на Наредба за образуване на средствата за работна заплата в търговските дружества с над 50 на сто държавно или общинско участие в капитала през 2007 г.

В документа, представен от министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова, е заложено на спазването на строга финансова дисциплина при формиране на средствата за работна заплата и осигуряване на условия за пазарно поведение от работодателите на търговските дружества с преобладаващо държавно или общинско участие. Механизмът обвързва нарастването на средствата за работна заплата с финансово-икономическите резултати от дейността на предприятията и създава нормативни граници за техния растеж при повишаване ефективността на производството.

Основен критерий за повишаване на средствата за работна заплата ще е наличие на печалба, обслужване на задълженията и увеличение на добавената стойност на един зает.

На предприятията с добри финансови показатели през 2006 г. се предоставя възможност сами да определят средствата за работна заплата. За работещите в търговски дружества, които реализират загуба и имат задължения, се гарантира запазване на доходите, а също увеличаване на средствата за работна заплата според възможностите. Административни рестрикции и санкции за дружествата при превишение на средствата за работна заплата не се предвиждат.

Заместник министърът на финансите Любомир Дацов запозна социалните партньори с проекта на Национална програма за реформи (НПР) на България 2006-2009 г. по Лисабонската стратегия.

Основните количествени цели, които си поставя българското правителство при изпълнението на НПР до 2009 г., са свързани с реализирането на устойчиви темпове на икономически растеж от около 6% годишно и на 61% заетост във възрастова група 15-64 г. в края на периода. Постигането на тези стойности ще намали дистанцията между доходните равнища в България и ЕС-25 и ще повиши общественото благосъстояние в страната ни.