Задължението, вменено на служебното правителство от Народното събрание за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост с цел удължаване на живота на въглищните ТЕЦ-ове, поставя на пауза единствено проектите по ПВУ в сектор "енергетика", като всички други пера се движат по план, а към тях има огромен интерес.
Това заяви на конференция, посветена на парите по ПВУ и еврофодовете, организирана от КРИБ и "24 часа", вицепремиерът с ресор еврофондове Атанас Пеканов.
"В рамките на решението, което беше взето от парламента, ще търсим разговори в сектор "енергетика", но всички други проекти в сектори, различни от енергетиката, продължават да се движат, като към тях има огромен интерес. Много от програмите започнаха, други ще започнат скоро. Нека успокоя - по всички други инвестиционни проекти, които не засягат темата декарбонизация и преход към зелена енергия, се работи активно и ще бъдат реализирани", подчерта изрично Пеканов.
Вицепремиерът не пропусна да изтъкне, че благодарение на усилията на служебния кабинет е бил получен първият транш от 2,7 млрд. лева - нещо, което не е било сигурно към момента на встъпване в длъжност на служебната власт. Освен това - България е успяла да навакса забавянето си по ПВУ, като е една от 11-те държави в ЕС, получили първите пари по Плана.
Следва обаче Народното събрание да действа по-експедитивно по приемането на закони, записани като изрично условия за получаване на останалите средства по ПВУ, призова още той. Пример за такива важни закони, "поставени на трупчета", са тези, свързани с върховенството на закона като този за отчетност и контрол на главния прокурор. Без да бъдат приети 14 закона, поети като ангажимент по Плана, няма как да получим втория транш от средствата.
48 милиарда лева предстои да се влеят в икономиката ни, което представлява огромен шанс за догонване на останалите европейски страни, добави Пеканов. Фокусът на правителството е насочен към развитие на изостаналите региони с акцент Северна България, а не да се концентрират парите в големите градове. Целта - преодоляване на икономическите различия и спиране на негативните демографски процеси.
Когато служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев започнал работа през август станал свидетел на изключително слаб интерес към програмите по ПВУ в ресора на ведомството, като била отворена само една програма, по която били кандидатствали 4 фирми.
"Установихме, че никой не знае, че Планът е отворен и работи. Предприехме иновативен подход - заедно с представители на местната власт и бизнеса обиколихме цялата държава, всички 28 области, като казахме - има средства, възползвайте се, тези средства са за всички вас, не само за една клика избрани. В резултат 2500 компании кандидатстваха по програмата за технологична модернизация. От 4 до 2500... 930 фирми ще получат финансиране по тази програма", каза Пулев.
Предстои още 1.2 млрд. лева програми в ресора на Министерството на иновациите и растежа да започнат в следващите 3-4 месеца. Едната от тях е за иновации в предприятията, а другата се фокусира върху научни изследвания с цел връзка между наука и бизнес. Освен това - с оглед, че има градове в страната, като Ямбол и Разград например, които разчитат на 1-2 големи предприятия, работещи в региона, се разширява обхватът на фирмите, които могат да кандидатстват. Така за иновации ще могат да получат финансиране и компании с до 3000 служители, съобщи още министърът.