Централните банки по света не планират скоро да продават нарастващите си запаси от злато, заяви Capital Economics и добави, че тази година покупките ще достигнат 59-годишен връх, пише Infostock.bg.

"Смятаме, че централните банки са закупили приблизително 375 тона през първата половина на 2019 г. и увеличаваме очакванията си за нетните покупки в официалния сектор за цялата година от 675 до 725 тона. Това ще е най-високото ниво от 60-те години насам", пише Рос Страчан, старши икономист.

Новият максимум тази година ще надмине 51-годишния пик, който пазарът на злато видя миналата година, по отношение на покупките на злато от страна на централните банка.

Повишеният интерес от страна на официалния сектор е предизвикан от стремеж за диверсификация от щатския долар, допълни Страчан, като подчерта, че тенденцията е в голяма полза за цената на златото.

"Считаме, че тази тенденция ще продължи и се основава на желанието на централните банки да диверсифицират своите портфейли и в някои случаи да де-доларизират своите резерви", каза той.

Capital Economics преразгледа прогнозата си за тази година, след като европейските централни банки избраха да прекратят 20-годишно споразумение, което координира продажбите на злато.

"Банките потвърждават, че златото остава важен елемент на световните парични резерви, тъй като продължава да предоставя ползи от диверсификация на активите и никой от тях в момента не планира да продава значителни количества злато", се казва в изявление на ЕЦБ от петък.

Споразумението за злато на Централните банка, подписано през 1999 г., беше използвано за стабилизиране на златния пазар чрез ограничаване на мащабните продажби на злато от централните банки.

"Краят на споразумението сигнализира, че притесненията за продажбите на злато в централната банка са твърдо зад нас", каза Страчан. "Първоначалната мотивация беше да се възпрепятства редовната практика през 90-те години на централните банки, които продават стотици тонове свои златни резерви, които натежаваха на цените."

Централните банки в Западна Европа, водещи на пазара през тази година, включват Полша и Унгария.

Експерт: Златото ще продължи да поскъпва и вече върви към $1500 за тройунция

Експерт: Златото ще продължи да поскъпва и вече върви към $1500 за тройунция

Анализаторите остават оптимисти за търговията на жълтия метал