Световното потребление на петрол ще достигне своя връх в края на 30-те години на настоящия век, твърди прогноза на British Petroleum (BP).
Светът понастоящем консумира около 100 милиона барела на ден, а според британският петролен гигант, а броят им ще се увеличи с още 10% преди да започне да спада.
Очаква се възобновяемата енергия да бъде най-бързо растящият източник на гориво, като се увеличи 5 пъти до 2040 г.
BP прогнозира, че повече от 40% от общото увеличение на търсенето на енергия ще бъде постигнато чрез възобновяеми форми на енергия. Според компанията по-голяма ефективност при транспортирането би намалила търсенето на петрол.
Енергийната компания прогнозира, че производство на петрол от 85 млн. барела на ден ще удовлетвори Парижкото споразумение за изменението на климата. Целта на сделката е да запази глобалните температури под 2 градуса по Целзий над тези от прединдустриалните времена и да "положи усилия да ги ограничи още повече" до 1.5 градуса по Целзий.
Но BP очаква въглеродните емисии да нараснат с 10% до 2040 г. - което противоречи на заложените цели на Парижкото споразумение.
Развиващи се икономики
Търсенето ще продължи да се покачва в развиващите се икономики през следващите 2 десетилетия.
Индия ще изпревари Китай като най-бързо развиващия се пазар на енергийно потребление през следващите 15 години.
Двете икономики заедно ще формират около половината от световния енергиен растеж до 2040 г., предвижда главният икономист на BP Спенсър Дейл.
Потреблението на въглища в Китай вероятно ще се понижи, тъй като страната преминава от производство към икономика, основана на услугите. Това е най-големият потребител на въглища в света.