Животът в Саудитска Арабия отдавна бе предопределян от петрола. В последните десетилетия "черното злато" плащаше сметките не само за лъскавите кули и търговските центрове, но и за правителствения сектор, в който работят множество от саудитците.

Сега Саудитска Арабия се опитва да обвърже своето бъдеще с друг природен ресурс, който притежава в изобилие: слънчевата светлина, разказва The New York Times.

Най-големият износител на петрол в света поема по пътя на промяната под направлението на принц Мохамед бин Салман. Амбициозният опит за диверсификацията на икономикта, който трябва да донесе и нов ръст, разчита и на наливането на средства във възобновяемата енергия. Правителството иска не просто да промени изцяло енергийния микс у дома, но и да се превърне в световна сила на пазара за чиста енергия.

В понеделник Рияд нае ACWA Power, саудитска енергийна компания, да изгради соларна ферма, която ще генерира електричество, достатъчно за до 200 000 домакинства. Проектът ще струва 300 милиона долара и ще създаде стотици работни места.

До края на годината Саудитска Арабия планира да инвестира до 7 милиарда долара, за да изгради седем нови соларни ферми и една голяма вятърна. Страната се надява, че възобновяемата енергия ще може да достави до 10% от нужната електроенергия до края на 2023 г.Преди няколко години Рияд одобри амбициозни цели за "зелена" енергия, но за момента няма готови значими проекти. Но това все пак не е необичайно за страната.

Най-голямата към днешна дата работеща соларна ферма покрива паркинга на държавната петролна компания Saudi Aramco. Тя създада достатъчно енергия за намиращия се наблизо офисен комплекс. Експертиментът с енергия от слънцето е важен катализатор - компанията създаде екип от експерти в областта.

Стратегията за използване на възобновяеми източници започна да се оформя най-накрая през 2016 година при встъпването в длъжност на нов министър. Той направи соларната и вятърна енергия приоритет за кралството.

Географското положение на Саудитска Арабия и нейният климат дават множество възможни локации за соларни и вятърни ферми. През последните години цената за изграждането и оперирането на подобни съоръжения намаля драстично. И това означава, че дори и в страната, където има множество петрол, възобновяемата енергия се доказва като евтина и чиста алтернатива на конвенционалните изкопаеми горива.

За проекта, обявен в понеделник, спечелилата оферта бе за цени от между 2 и 3 щатски цента на киловат часа електричество. Това означава, че соларната енергия ще бъде далеч под цената на тази, генерирана от традиционните горива.

По-големият дял възобновяема енергия ще има и други ползи - Саудитска Арабия ще може да продава повече от петрола си в чужбина. През юни м.г. саудитците са използвали средно 680 хил. барела дневно петрол за осигуряване на необходимата им електроенергия. Ако той бе продаден в чужбина, Рияд щеше да прибира по 47 милиона долара дневно. А именно приходите от петрол са основни за саудитския бюджет.