Работодателите да плащат не повече от 15 дни болнични в годината. Това е една от идеите за справяне на проблема с фалшивите болнични. Тя ще бъде обсъдена от социалните партньори в Тристранния съвет, заяви пред БНТ социалният министър Бисер Петков.
Сред предложенията за решаване на проблема с фалшивите болнични е и личният лекар да има право да ни дава по-малко дни болнични.
Личният лекар сега може да издава болничен лист до 14 дни. Обсъжда се предложение да се намали този срок - мисля, че и от лекарските среди се изказа подкрепа до 7 дни, обясни Петков.
Приходната агенция събира вноските за болнични, издаването им се контролира от здравните инспекции, а НОИ ги плаща. Това прави контролът неефективен, твърди председателят на парламентарната социална комисия Хасан Адемов.
Ако НОИ, който плаща през всичките тези години болничните листи, има възможности за контрол, нещата може да се развият в друга посока, категоричен е той.
По думите на министър Петков НОИ и сега осъществява контрол върху издадените болнични листове и е една от институциите, които имат право да обжалват тези болнични листове.
Явно трябва по-добре да се координират контролните механизми, така че да бъдат по-ефективни, смята той.
Според омбудсмана трябва да има и механизъм, чрез който да се контролира спазва ли се режимът предписан в болничния лист.
Все още не е ясно кога ще се проведе Тристранният съвет, на който ще се набележат мерки за ограничаване на злоупотребите с болнични.
Припомняме, идеята първият ден от болничните да не се плаща беше представена след среща между ГЕРБ и Обединените патриоти в лицето на Каракачанов и Симеонов.
От думите на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова стана ясно, че се мисли за изключения, като например за майките на деца и болнични вследствие на трудови злополуки. Тя коментира идеята с думите: "Няма 100% справедливост".
От ДПС бяха категорични, че не подкрепят анонсираното предложение, тъй като според тях това е скрито увеличение на осигурителната вноска.
От своя страна синдикатите също остро нападнаха идеята и предупредиха, че ако тя бъде приета, те ще поведат хората на протест.
Заради критиките към идеята първият ден от болничните да не се заплаща, Обединените патриоти отрекоха те да са нейни автори и подчертаха, че това било идея на ГЕРБ и по-конкретно - на финансовия министър Владислав Горанов.Той обаче отрече твърденията и заяви, че така и не е ясно кой е предложил първият ден от болничния да е за сметка на болния.
От Българската търговско-промишлена палата пък приветстваха идеята за неплатен първи ден от болничните. Според тях работодателите не трябва те да се натоварват с нито един ден болнични.
От КТ "Подкрепа" изразиха готовност да напуснат НСТС и да организират масов национален работнически протест. Учителите също заплашиха с национален протест и затваряне на училища, ако дебатът не бъде спрян.
kichobg
на 20.11.2019 в 22:57:58 #2Хммм, правилото за "българските работодатели" е да се придържат към системите, налагани във Франция и Англия през 1820-1860 година... Все пак "капитализъма" у нас започна през '89!!!! Защото "другарите-работодатели--капиталисти" нямат никаква връзка с индустриалците-капиталисти преди '44!!! Развитието до '44 е заметено под килима! Сега се строи "истинския капитализъм"!!! Онова е било "бошлаф работа". Сега другарите и наследниците им, от Окръжните комитети на БКП ще ни изведат до "светлото бъдеще на капитализма"! Защото, горките не можаха да построят "светлото бъдеще на комунизЪма"...
hmmm
на 20.11.2019 в 17:15:35 #1пак ли глупости къде валери и киро гела ги мъдрят, а тоя ги съобщава? Какви са тия колективни наказания и рязания на най бедните в ес, един ученик щеше да се оправи по-добре. Ало министъра, чувал ли си какво е мотивация? Колко работодателя насърчават профилактични прегледи и спорт ако ще и онова вносното тиимбилдинг? Къде са средата и бонусите за работника? Къде са преференциите от държавата за работодатели които насърчават горното? Къде са и как се спазват категориите труд?