Златните резерви на Венецуела са паднали до най-ниското ниво, след като страната продаде количество от благородния метал, изчислявано на 1,7 милиона долара, за да изплати част от дълговете си. От началото на 2016 г. латиноамериканската държава е притисната от икономическа криза и дефицит на хранителните стоки и електроенергията.
В същото време заради евтиния петрол златните резерви на страните от ОПЕК са намалели с почти една трета за последната година, като членките на картела са продали общо над 40 тона от жълтия метал между февруари и март, показват данни на Международния валутен фонд (МВФ).
Проблемите на пазара на петрол са една от основните причини и за проблемите на Венецуела. Въпреки че страната има по-големи залежи от суровината в сравнение със Саудитска Арабия, тя не успя да компенсира срива в цените.
Причината е, че черното злато формира 95 на сто от приходите от износ за Венецуела. На фона на ниската стойност на петрола обаче, проблемите за властите в Каракас ще се задълбочават.
Прогнозата на МВФ е, че икономиката на южноамериканската страна ще се свие с 8 на сто тази година и с още 4,5 на сто през 2017 г.
През 2015 г. растежът на Венецуела намаля с 5,7%, като тогава властите взеха решение да започнат разпродаването на златните резерви.
Според Световния съвет по златото с количество около 367 тона от благородния метал страната е на 16-о място в света. Това обаче може да се промени в скоро време заради продажбата на голяма част от резервите. За разлика от Венецуела обаче Китай и Русия непрекъснато увеличават своите.