Централната банка на Русия разпродаде $101 милиарда през 2018 година, най-голямата в историята разпродажба на американската валута заради опасения от нови санкции. Но опитът на Кремъл да накара и останалата част от икономиката да се откаже от всемогъщия долар не върви толкова добре, пише Bloomberg.
Въпреки честите публични изяви на президента Владимир Путин, в който той призовава за "де-доларизация", дори държавните компании все още пазят валутата.
Преминаването към рублата, юана или еврото означава по-високи разходи и трудности при намирането на банка, казват мениджъри. Правителствената програма за ускоряване на промяната едва се е отлепила от земята.
"Руската рубла е по-малко стабилна от която и да е друга валута. За международните опеерации е нужна стабилна такава", казва Алексей Кудрин, който оглавява държавния одитен орган.
Русия разчита на долара за почти три четвърти от годишна си търговия, която достига $598 милиарда - макар под 5% от нея да е със САЩ. Китай, която се включи в публичните призиви доларът да бъде заменен, разчита на 90% от сделките си на зелената валута. Купувачите на руския износ също не желаят да сменят валутата.
Но санкциите, въведени заради анексация на Крим, както и заради твърденията за намеса в американските избори, както и страхът от нови санкции карат Кремъл да увеличи усилията си..
"Ние не изоставяме долара, а доларът изоставя нас", заяви през ноември Путин. "Нестабилността на плащанията в долари създава желание в множество световни икономики да намерят алтернативни резервни валути и да създадат платежни системи, независими от долара", каза още той.
Европейският съюз работи по стимулиране на употребата на евро в търговията и финансите. Но усилията за създаване на механизъм, който да позволи на компаниите да работят в Иран без опасността от американските санкции засега не дават резултат.
Множеството от стъпките, предприети от руски компании, засега са само символични. Държавният диамантен монопол Alrosa приема плащания и в други валути, но засега сделките в такива са едва 0,1 процента през миналата година. "В нашата индустрия всичко се оценява в долари", казва президентът Сергей Иванов.
Самата Евразийска банка за развитие - специална институция, която Русия създаде, за да стимулира връзките със своите съседи - работи в долари и плаща заплати в американската валута, казва нейният директор Андрей Белянинов. Вагит Алекперов, който оглавява "Лукойл", заяви през декември, че вторият най-голям петролен производител в Русия няма намерение да диверсифицира употребата на валути, тъй като това би било "почти невъзможно".
Разбира се, има изключения. Severstal - производителят на стомана, контролиран от втория най-богат човек в Русия, заяви, че започва да приема евро за своя износ. "Газпром" вече получава плащания в евро за доставката на газ до Европа. Предложение на кабинета за намаляване на данъците за компаниите, които намалят употребата на долари, също може да помогне.