Само две хакерски групи може да бъдат отговорни за изчезването на их $1 милиард в криптовалути, пише Wall Street Journal, позовавайки се на данни от изследване на компанията Chainalysis. 

В проучването се посочва, че само на тези две трупи хакери, условно наречени от анализаторите "Алфа" и "Бета" се падат 60% от общия брой хакерски атаки, извършени от самото съществуване на дигиталните валути до сега. В резултат на техните злонамерени действия са присвоени 1 милиард долара.

Според старши икономистът на Chainalysis Филип Гредвел, двете престъпни организации по всяка вероятност продължават своята активност. От друга страна в изследванията може да има и неточности, още повече, че досега самите групи не са идентифицирани.

Анализаторите наричат групата "Алфа" "гигантска, строго контролирана организация, частично ръководена от непарични интереси". В същото време групата "Бета" е по-малка и по-слабо организирана, но е ориентирана в по-голяма степен към финансовата страна на въпроса.

Откраднатите средства, по данни на Chainalysis, са се премествали около 5 хиляди пъти, преди да бъдат изтеглени чрез борсата. При това от "Алфа" са прехвърляли открадната криптовалута веднага, а от "Бета" са изчаквали до година и половина, докато за атаката бъде забравено.

По думите на Гредвел, понякога присвоените средства са попадали даже на регулирани борси, доколкото AML-системите не са в състояние да открият подозрителни транзакции след твърде многото прехвърляния на парите между различни адресати.

По-рано Chainalysis съобщи за това, че от 2016-а са се появили около 2000 мошенически схеми по отношение притежателите на дигиталната валута Ethereum. Техни жертви са станали над 40 000 души. През 2017 г. сумата на загубите (а за хакерите доходи) е представлявала $17 милиона, а пр пез 2018-а щетите се оценяват на $36 милиона.

Отбелязва се и това, че през миналата година броят на успешните престъпни машинации е станал по-малък, но те се трансформират в доста по-сложни с по-големи мащаби схеми. От тази гледна точка активността на хакерите е нараснала практически със 75 на сто.

През 2017 г. 88,6% от кражбите са свързани с фишинг сайтове, но през изминалата година броят на тези схеми е намалял до 38,7%. 31,5% от престъпленията са свързани с изчезване на организаторите на първичното предлагане на токини (ICO), 14,9% са измамите, а 15% са финансови пирамиди.