За втори ден депутатите не можаха да приемат на второ четене измененията и допълненията на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), с които се създава данъчна полиция, съобщава news.bg.

Данъчните полицаи ще имат съответната униформа и отличителни знаци. Данъчната полиция ще може да спира за проверка т.нар. рискови превози и да им изисква всякакви документи, фактури за проверка.

Станислав Иванов от ГЕРБ е притеснен, че се създава орган, който може да оказва репресия върху превозвачите. Създаваме нещо, което не сме убедени, че трябва да се създаде, смята депутатът от опозицията.
Освен това новата полиция ще дублира работата на други органи. Тези проверки върху превозвачите могат да се изискват и проверяват, както обясни Станислав Иванов, от икономическа полиция, ДАИ, Агенцията по храните и МВР.

Той поиска в зала да дойдат министрите на вътрешните работи и на транспорта, за да се разберат по въпроса.

Създаваме тази финансова полиция, за да затворим канала за изтичане на ДДС, обясни на свой ред и депутатът от ДПС Йордан Цонев. Заради споровете той предложи следващия вторник на извънредно заседание на бюджетна комисия спорните моменти да бъдат доизчистени.

Заради изчерпването на времето за законодателна дейност преди редовния петъчен парламентарен контрол, разглеждането на Закона бе отложено.

Законопроектът съдържа предложения за разпоредби, регламентиращи осъществяването на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск на територията на България.

На фискален контрол ще подлежи движението на всички стоки с висок фискален риск, независимо от мястото на получаване/разтоварване на стоката - територията на страната, територията на друга държава - членка на Европейския съюз или на трета страна.

Списъкът на стоките с висок фискален риск ще бъде утвърждаван със заповед на министъра на финансите по предложение на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите. Фискалният контрол върху движението на стоки с висок фискален риск ще се осъществява на територията на цялата страна от органи по приходите, като техните правомощия са уредени с предложените промени.

В законопроекта подробно са разписани процедурите по извършване на фискален контрол, задълженията за лицата в производството по фискален контрол, редът за обжалване действията на органите по приходите, като са предвидени административно-наказателни разпоредби за нарушения по фискалния контрол.

Със законопроекта се предлагат и промени, свързани с усъвършенстване на единната сметка за плащане на данъци и задължителни осигурителни вноски. Създава се правна възможност за разсрочване и отсрочване на задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски при облекчени условия за по-дълъг период и в по-голям размер.