Акциите в САЩ са изключително скъпи в момента и това изглежда изнервя някои инвеститори. Основни показатели като приходите остават силни, но проучванията показват, че някои започват да се противопоставят на високите оценки. По някои показатели американските акции с голяма капитализация се търгуват с най-високата - или близо до най-високата - премия към фундаментални показатели като продажби и печалби от края на ерата на дот-ком (dot-com) балона.
Сега, когато избликът на оптимизъм, който заля финансовите пазари след изборната победа на президента Доналд Тръмп, започна да намалява, инвеститорите изглежда все повече се фиксират върху този факт, според няколко скорошни проучвания на пазарни участници.
Притеснението е, че прекомерните оценки могат да доведат до корекция, която някои смятат, че е отдавна закъсняла.
Индексът S&P Global Investment Manager, който проследява възгледите на професионалните инвеститори за пазара, показа, че техният апетит за риск е намалял през февруари до едно от най-ниските нива, наблюдавани от стартирането на проучването през октомври 2020 г. Респондентите класираха оценките в горната част на своя списък с фактори, които биха могли да натежат върху краткосрочната възвръщаемост.
"Настроението сред инвеститорите в акции в САЩ се влоши до едно от най-склонните към риск, които сме виждали през последните пет години", каза Крис Уилямсън, изпълнителен директор на S&P Global Market Intelligence, в коментари, включени към февруарския доклад.

Източник: ЕПА
По същия начин последното проучване на мениджърите на фондове от Bank of America Global Research намекна за нарастващ дискомфорт. Според данните, споделени с MarketWatch във вторник, 89% от мениджърите на фондове, които са отговорили, смятат акциите на САЩ за надценени - най-високият дял датира поне от април 2001 г.
До известна степен инвеститорите на дребно изглежда споделят тези опасения. В края на миналата седмица проучване, проведено от Американската асоциация на индивидуалните инвеститори, показа, че процентът на респондентите, които очакват акциите да паднат през следващите шест месеца, се е повишил до над 47%. Наистина, мечите настроения не са били толкова високи от края на 2023 г.
Тогава акциите тъкмо започваха да се възстановяват от болезнена корекция, при която S&P 500 падна с 10% между началото на август 2023 г. и края на октомври 2023 г.
Разбира се, нищо от това не трябва да се тълкува като сигурен знак, че акциите се насочват към спад. Досега високите оценки са ограничени най-вече до пространството с голяма капитализация в САЩ, докато акциите на малки и средни капитализации в САЩ изглеждат на много по-разумни цени. Същото важи и за чуждестранните пазари, каза Бил Мерц, ръководител на отдела за проучване на капиталовите пазари и изграждане на портфолио в U.S. Bank Asset Management Group.
Докато очакванията на Уолстрийт за ръст на корпоративните печалби през 2025 г. са намалели от началото на годината, фундаменталните показатели за акциите с голяма капитализация все още изглеждат здрави, каза Мерц. Досега изглежда, че корпоративните маржове на печалба, заедно с ръста на печалбата и продажбите, са останали стабилни през четвъртото тримесечие, според последната поредица от отчети за приходите.
"Основните показатели за акциите в САЩ остават изключително добри", каза той пред MarketWatch.
Оценките се доближават до крайностите от ерата на dot-com
Все пак високите оценки са все по-на фокус, особено като S&P 500 е видял темпото на напредъка си от средата на декември. Индексът отбеляза ново рекордно затваряне във вторник за първи път от скоро след встъпването в длъжност на Тръмп. Технологичният Nasdaq-100 отчете първия си рекорд за годината в петък.
Циклично коригираното съотношение цена/печалба, получено от носителя на Нобелова награда за икономика Робърт Шилър, беше 38,5, когато пазарите затвориха в петък. Това е най-високото четене от края на 2021 г., според пазарните данни на Dow Jones.
Преди 2021 г. последният път, когато съотношението CAPE на S&P 500 беше на или по-високо, сегашното му ниво беше в края на 2000 г. Съотношението CAPE сравнява цената на акциите с техните средни печалби, коригирани спрямо инфлацията през предходното десетилетие.
Нивото на S&P 500 спрямо очакваните приходи на компаниите през следващата година изглежда още по-разтегнато. Стоейки на 3,03 в петък, форуърдната мярка на индекса цена-продажба беше наравно с нивата, наблюдавани последно през лятото на 2000 г., показват данните на Dow Jones. Междувременно форуърдното съотношение цена/печалба на S&P 500 възлиза на 22, над средното за 10 години от 19 пъти очакваните печалби на компаниите.
Изследванията на банките на Уолстрийт показаха, че високите оценки не са особено полезен инструмент за предвиждане накъде могат да се насочат акциите през следващите месеци и седмици. Въпреки че когато оценките са високи в сравнение с историята, възвръщаемостта през следващите години има тенденция да бъде по-ниска в сравнение с историческите средни стойности.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.