Международният валутен фонд ще помогне на Сомалия да смени с нови старите банкноти, циркулиращи в страната. Те са напечатани преди 1991 година, когато в страната започна гражданската война. Това съобщи пред агенция Bloomberg постоянният представител на МВФ в Сомалия Самба Тиам.
"Около 98% от валутата, която циркулира в страната е фалшива, каза Тиам в интервю за агенцията в Найроби, столицата на Кения. Останалите 2% са парични купюри са напечатани в периода 1990-1991 г., намират се в обращение, но са много лошо физическо състояние.
Новите сомалийски банкноти се предвижда влязат в обращение още през тази година, отбелязва Тиам. Те трябва да заменят фалшивите и износените парични знаци.
Той подчерта, че отпечатаните с помощта на МВФ сомалийски шилинги ще станат официално платежно средство в Сомалия заедно с американския долар.
Новите банкноти първоначално ще бъдат с малка номинална стойност. Въвеждането им в употреба ще позволи да се възстановят пълномощията на централната банка на Сомалия и да се укрепи нейната паричнокредитна политика, подчерта Тиам.
Банката няма средства да финансира емитирането на новите банкноти, затова това и някои други реформи ще се осъществят с донорството на някои други държави, обясни представителят на МВФ.
Сомалия започна да изпада в анархия след свалянето на диктатора а Мохамед Сиада Баре през 1991 година. Започналото след това въстание на ислямистки групировки доведе до унищожаването на политическите и икономическите институции на Сомалия.
Годишният доход на човек от населението спадна до $435 и нареди страната сред 5-те най-бедни държави в света.