Европейските фондови борси се понижават за пета поредна сесия, акциите поевтиняват до тримесечни дъна. Страхът от Brexit кара инвеститорите да търсят убежище в пазарите с фиксиран доход.
Излизлите през последните часове серия проучвания на общественото мнение показват, че нараства подкрепата за излизане на Великобритания от Европейския съюз на предстоящия през следващата седмица важен референдум в Обединеното кралство.
Това води до продължаващо паническо бягство на инвеститорите от фондовите борси към пазарите на суверенен държавен дълг и по-специално към германските облигации, които се считат като едни от най-сигурните финансови активи в света на фона на сериозните трусове на глобалните капиталови пазари през последни дни.
По-рано през деня доходността на 10-годишните немски книжа (Bunds) отиде на отрицателна територия за пръв път в историята, достигайки около -0,023%, припомня Reuters.
Нарастващите страхове, че британците могат да гласуват за напускане на ЕС, което да постави на сериозни изпитания като британската, така и цялата европейска икономика, провокрива нови разпродажби на акциите на фондовите борси на стария континет.
Под натиск остават и петролните, както и и останалите пазари на суровини, което се отразява допълнително негативно на акциите на енергийните и на миннодобивните компании.
Общият европейски индекс Stoxx Europе 600 губи 1,31% от стойността си, понижавайки се за пета поредна сесия на търговия към 321,55 пункта - най-ниско ниво от последната седмица на февруари.
Индексът SXEP на петролните и газови компании се понижава с 1,5%, докато индексът SXRP на минно-добивните компании - с 2,4 на сто.
Германският борсов индекс пада с 0,81%, френският CAC40 - с 1,66%, а италианският MIB - с 1,26%. Британският индекс FTSE100 се понижава с 1,33%, пробивайки под важното психологическо ниво от 6000 пункта за пръв път от края на февруари.
Страховете от Brexit се отразяват доста негативно на финансовия сектор с оглед на солидните експозиции на европейските банки в Лондонското сити. В същото време рекордно ниската доходност на дълговите пазари и отрицателната доходност на немските 10-годишни облигации води до засилващи се опасения за рентабилността на банковия сектор.
Акциите на испанската Banco Popular Espanol SA падат с 5,07%, на португалската Banco Comercial Portugues SA - с 0,99% и на немската Deutsche Bank AG - с 1,19%.
По-силен спад бележат акциите на британските кредитни институции, като акциите на Barclays PLC се понижават с 2,85%, на Lloyds Banking Group PLC - с 1,76% и на Royal Bank of Scotland PLC - с 1,85%.