Противно на теорията за ефективните пазари, според която всички новини и фактори са отразени в цените на активите, на финансовите пазари често се наблюдават нарушени връзки и взаимни зависимости. Именно някои такива ще отбележим в момента без претенции за изчерпателност или съвети за покупка и продажба на активи.

Някои корелации е възможно да са трайно нарушени, а други просто да отразяват временно "изкривяване" на пазара. И ето някои от странните неща в момента, които могат да бъдат открити на пазарите у нас и по света.

Лихвената крива в САЩ се доближава до отрицателен наклон, а щатските индекси са при рекордни стойности

Отрицателна лихвена крива е може би най-добрият предвестник на предстоящи рецесии. 

В миналото, включително и преди Голямата Депресия от 2007-2009-та година, обърната лихвена крива, при която дългосрочните лихви се понижават под краткосрочните, е била надежден прогнозен индикатор за рецесия. Всъщност такова обръщане в лихвената крива е прогнозирало всяка рецесия от 1950 година насам.

А лагът между настъпването на рецесия и обръщане на лихвената крива е бил различен, като е варирал между шест месеца и една година.

И макар, все още да не сме станали свидетели на отрицателна лихвена крива почти нулевия наклон би следвало сериозно да притеснява инвеститорите.

Фед повиши вече сериозно лихвите, готви се за намаляване на баланса си, но пазарите продължават да растат

Повишението на лихвите и пазарите не е изненадващо. Трябва да се отбележи обаче, че вървенето им "ръка за ръка" е типично обикновено за първата фаза на увеличението на лихвите, а не за средната или крайната фаза.

Защото се смята, че началото на циклите на повишение на лихвите са доказателство за стабилен ръст на икономиката. И това е факт в САЩ. В допълнение политиката на данъчни облекчения също съдействат за ръста в печалбите на компаниите.

Въпросът е каква ще е посоката на индексите след още поне четири повишения на лихвите до края на 2019-та година. Най-вероятно едва ли ще е нагоре.

Състоянието на пълна заетост в САЩ не води до инфлация

Инфлацията в САЩ все още проявява признаци на нестабилност въпреки рекордно ниската безработица и силното поскъпване на петрола и горивата. И това е странно. Според класическата теория ниското ниво на безработица би следвало да води след себе си инфлация заради потенциалното повишение на заплащането на труда. Последното обаче все още не се случва.

Трябва да се отбележи, че нивото на безработица в САЩ е най-ниско от близо 18 години при 3.9%. В допълнение цената на петрола и горивата в най-голямата световна икономика също са при сериозно по-високи стойности в сравнение с преди година.

Доларът поскъпва в среда на търговска война между САЩ и Китай

Търговската война между САЩ и Китай е реалност. А историята не е особено благосклонна към САЩ като сочи, че тя е губила всяка търговска война, в която е била въвличана.

В допълнение е и статистиката за сериозна обезценка на долара, когато е била налице търговска война. Е... този път е съвсем различно.

Факт е, че щатският долар поскъпна сериозно от началото на търговската война през месец юли. И това определено не се харесва на президента Доналд Тръмп, който обвини Китай и Еворпа, с които между другото води война, във валутни манипулации.

Малко странно точно Тръмп да не е наясно с принципа "във войната всичко е позволено". А възможността на Китай да манипулира валутния си курс е едно от малкото оръжия в ръцете на страната.

Златото вече е всичко друго, но не и "спасителен остров в несигурни времена"

Някога златото се приемаше, като остров на спасение във времена на повишена геополитическа несигурност. Ситуацията напълно отговаря на тези условия, като вземем предвид множеството битки, които се водят от щатския президент - Доналд Тръмп. Благородният метал обаче вместо да поскъпва поевтинява. И макар, като основна причина за това да се сочи поскъпването на долара в среда на ниска инфлация и рекордните стойности на индексите, факт е, че инвеститорския интерес към метала, като средство за защита от кризи, почти напълно "пресъхна".

Можем да посочим само, че през февруари, когато щатските индекси отбелязаха спад от над 10%, златото също поевтиня.

ЕЦБ се тревожи за банковата си система, но продължава да държи отрицателни лихви

Преди десет години ЕЦБ повиши лихвите за последен път в светлината на вече вихрещата се финансова криза. Тогава Европейската централна банка бе широко критикувана за това действие, което задълбочи кризата. Всички знаем какво последва - понижение на лихвите до отрицателни нива и задържането им при такива и до момента.

Сега Европейската централна банка прави напълно противоположното и отново заплашва финансовата стабилност на "стария континент", която иначе трябва да съблюдава и предпазва. Става въпрос за поддържането на отрицателни лихви.

Все повече стават анализаторите и инвеститорите, които изразяват мнение че финансовата институция се забави прекалено дълго с повишението на лихвите. От ЕЦБ заявиха нееднократно, че първо ще премахнат монетарните стимули, преди изобщо да мислят за повишение на лихвите. И предвид на даденото време за пълно заличаване на стимулите - до края на годината, очакванията са, лихвите да започнат да бъдат повишавани едва през първото полугодие на миналата година.

А това, може да е сериозно забавяне... Или пък, банката няма да спази обещанията си!

Каквото и да се случи обаче, много е вероятно ЕЦБ отново да се движи след вълната, която трябва да избегне. Много от водещите банки в Европа, не са в особено добро състояние, тормозени именно от Отрицателните лихви. Парадоксално е, но може да стане така, че именно ЕЦБ да е виновна за следващата дългова криза, при потенциални банкови проблеми и фалит на голяма финансова институция.

След срива на пазарите от февруари, волатилността отново е близо до крайно ниски стойности при това в среда на заформяща се дългова криза на развиващите се пазари

Инвеститорите бързо забравят. А само преди шест месеца, през февруари станахме свидетели на бърз и рязък спад на индексите с по над 10%. Тогава, индексът на волатилността се повиши над четири пъти, само за да се върне обаче близо до рекордно ниските си стойности, шест месеца по-късно.

Напълно е възможно, на инвеститорите отново да им се напомни и по особено груб начин, че пазарите вървят не само нагоре...

Няма как да не отбележим и сериозните трудности на развиващи се пазари като Турция и Аржентина. Ако към тях се прибавят и други страни, като ЮАР, Бразилия, Египет, Индонезия и др., то ситуацията може да излезе извън контрол твърде близо. Напълно е възможно да видим сценария на повторение на азиатската криза от 1998-ма година. Но иначе, според инвеститорите всичко е спокойно.

Инфлацията в България е при нива от 3.5%, лихвите по депозитите - при 0.9%, но обемът на влоговете продължава да е рекорден

За десерт съм оставил нещо от България. Въпреки рекордно ниските лихви по депозитите и в среда на инфлация от цели 3.5% за изминалия месец, депозитите на българите продължават да растат и достигат нови рекордни стойности.

По-точно през юли депозитите отчитат ръст от 8.5% до нова рекордна стойност от 75.2 милиарда лева.

Въз основа на текущите нива на инфлацията и лихвите по депозити, на практика депозантите губят от покупателната способност на спестяванията си.