Бягството от дяловите инвестиционни схеми, играта на фондовата борса и частното пенсионно осигуряване, увеличават драстично делът на банковите депозити в пасива на банките, сочи статистиката на БНБ за 2008 г. Наред с традиционните извори на ликвидност за трезорите като депозитите на граждани и фирми, много високо остава - въпреки кризата, значението на междубанковото заемане на пари и на капиталовите инструменти като подчинен срочен дълг и хибридните инструменти, сочи статистиката на БНБ за 2008 г.
Същевременно възниква опасно противоречие: докато големите и средни по пазарен дял български трезори, които са собственост на чужди финансови институции, получават евтино рефинансиране от тях. Докато банки с преимуществено български капитал могат да разчитат единствено на междубанковия пазар на депозити, където цената на кредитите е опасно висока, а това ги поставя в неизгодна позиция на пазара.
Тревога буди и продължаващото задълбочаване на олигопола в банковата ни система - петте най-големи трезора в България по размера на балансовото им число държат над 55% от пасива и актива на банковата система, което много скоро може да доведе до неизбежно и дълбоко структурно преустройство на цялата кредитна система - вливане на малките трезори в големите или обединяване на малките банки в големи финансови конгломерати, които могат да се конкурират ценово и продуктово с големите играчи.
Подробности може да прочетете в утрешния брой на „Икономически живот".