Икономическата цена на атаката срещу Украйна постави санкционираната Русия на ръба на дефолт (неизпълнение на задължение) по международния й дълг за първи път от болшевишката революция насам.

"Има гратисен период, така че всъщност няма да разберем дали това е неизпълнение или не до 15 април", каза пред Ройтерс портфолио мениджърът на Pictet Гуидо Чаморо. Той добави, че "нещата никога не са ясни и това не е изключение, а в гратисния период може да се случи всичко."

Междувременно руският финансов министър Антон Силуанов съобщи, че Москва е извършила плащането и то е достигнало до американска банка. Според Силуанов сега остава на Вашингтон да реши дали е възможен сетълмент.

Неизпълнение от страна на руското правителство беше немислимо, докато руският президент Владимир Путин не обяви "специалната военна операция" в Украйна в края на февруари.

"Мисля, че сега пазарът очаква Русия да не извършва (облигационните) плащания", каза ръководителят по дълга на развиващите се пазари в Aegon Asset Management, Джеф Грилс.

Това е така, защото ролята на Русия като един от водещите световни производители на суровини "изстреля" глобалната инфлация в небесата. В същото време тази ситуация остави Русия на практика държава, осакатена от санкции и наблюдаваща как стотици от най-големите фирми в света напускат страната, след като са решили, че присъствието им там вече е невъзможно.

Колко и как може да помогне Китай на Русия в икономически план?

Колко и как може да помогне Китай на Русия в икономически план?

Търговията между Китай и Русия достигна рекордните 146,9 милиарда долара през 2021 г

Опитните инвеститори виждат три потенциални сценария за това как може да се развие ситуацията.

Първият е, че Москва ще плати изцяло дълга си в долари и притесненията за неизпълнение да изчезнат, засега. 

Големите руски енергийни доставчици Газпром и Роснефт направиха плащания по международни облигации през последните 10 дни, така че все още има надежда, че това може да бъде направено, ако Москва реши, че е такава стъпка е в неин интерес.

Ще плаща ли Русия външния си дълг? Отговорът на руския финансов министър

Ще плаща ли Русия външния си дълг? Отговорът на руския финансов министър

"Замразяването" на валутни сметки на Централната банка може да се разглежда като желание на западни държави да организират изкуствен фалит на страната

Втората възможност е Москва да не плати и да започне 30-дневният гратисен период с обратно броене до неизпълнението на задълженията.

Възможен е и трети вариант, при който Русия плаща, но в рубли, въпреки че законовите условия на облигациите биха означавали, че това все още е равносилно на неизпълнение. Правилото за 30-дневна гранция още ще се прилага и в този случай.

"В ситуации като тази е най-безопасно да очаквате неочакваното. Всъщност не можете да изключите нищо", каза Чаморо от Pictet.