Доларът достигна десетдневен максимум спрямо йената, след като президентът Доналд Тръмп обеща скоро да обяви най-амбициозния план за данъчни реформи от времето на Роналд Рейгън.

Преди това от началото на февруари "зелените пари" загубиха позиции по отношение на еврото, йената и другите основни валути на фона на протекционистката риторика и действия на Тръмп, както и на неговите намерения да подкрепи отслабването на американската валута.

В четвъртък, на среща в ръководители на авиокомпании, президентът на САЩ, все пак заговори за очакваните от пазарите стимулиращи икономиката мерки. Той обеща да представи "феноменален план" за промени в данъчната система, но без даде подробности. Споменавайки само, че има необходимост да се отслаби налоговото бреме върху компаниите.

В началото на валутната търговия в петък индексът на долара към кошницата от основни валути се покачи до 100,740 пункта. Индексът ще покаже седмичен ръст, но още се намира далеч от януарския пик в нивото 103,820.

Днес сутринта еврото е със слаба динамика към долара, курсът е близо до $1,0650 след спад от 0,4 процента в четвъртък. Общата валута ще завърши седмицата с понижение от 1 процент на фона на политическата неопределеност в Европа преди важни избори в Холандия и Франция.

Доларът се търгува към йената с 0,42 процента повече - до 113,70 йени, като преди това нарасна до десетдневен пик в нивото 113,800 йени за един долар.

Вчера американската валута подскочи с 1,2 процента спрямо японската след резкия ръст на доходността на американските държавни облигации. Тя устойчиво спадаше последните дни до четвъртък, когато коментарите на Тръмп за данъците обърнаха тенденцията.

Австралийският долар, който често се използва за прокси-валута от китайските трейдъри, се покачи с 0,18 процента до $0,7640 на фона на оптимистичните търговски данни от Китай.

Новозеландският долара се стабилизира на ниво $0,7188, след спад от 1,1 процента в четвъртък.