Цените на захарта ще запишат най-доброто си тримесечие от четири години насам, подхранвани от възстановяване на петролните пазари и проблеми с доставките на пазара. Трейдъри обаче казват, че ралито няма да продължи още дълго, пише The Wall Street Journal.

Фючърсите на суровата захар, които се търгуват в Ню Йорк, се покачиха с почти 13% от края на март, до около 12 цента за паунд (453 гр.). Поскъпването следва рязък спад през април, който прати цените до 12-годишно дъно. Така това тримесечие ще бъде най-доброто за захарта от средата на 2016 г.

Снимка 485330

Източник: iStock

Волатилността на пазара на захар тази година отразява турбуленциите на пазарите на енергия. Причината е, че захарните култури могат да бъдат превърнати в етанол. Увеличеното производство на захара от Бразилия, най-големият производител в света; както и спада на търсенето, заради който потребителите вечерят все по-малко навън и консумират по-малко газирани напитки в ресторанти, кина и спортни събития, заплашва да прати цените надолу отново.

Търсенето на захар намалява за първи път от четири десетилетия

Търсенето на захар намалява за първи път от четири десетилетия

Пандемията направи това, което правителства, доктори и популярни готвачи не успяха

Трудно е да се прогнозират точно нивата на потребление на захар, но търсенето често съответства близко на икономическия растеж. Изчислява се, че мерките срещу вируса са намалили потреблението с 2,1 метрични тона, според International Sugar Organization.

От една страна, коронавирусът може да създаде още проблеми с доставките, което ще подкрепи цените, според ING Bank. Преди пандемията инвеститорите прогнозираха продължаващо покачване на цените след 12% ръст през 2019 г. Производството от основните производители в Азия намалява, като Тайланд бе засегната от суша. Нестабилното време засяга и реколтата в Индия.

Цените на захарта растат заедно с възстановяването на енергийните пазари, а проблеми с износа в Бразилия ги подкрепиха допълнително.

Но се очаква страната да увеличи годишното производство с около 9,6 млн. метрични тона през 12-те месеца до април 2021 г., според прогноза на американския Департамент по земеделието. Това ще компенсира намаляването на световните запаси и ще постави цените под нов натиск.