Хармонизираният индекс на потребителските цени (предварителен) в Родината на Гьоте за юни на годишна база е 3.4%, очакваше се да достигне 3.3% спрямо 3.1% за предходния период.
Хармонизираният индекс на потребителските цени е индикатор, който е създаден с цел уеднаквяване измерването на промените в цените на потребителските стоки и услуги във всички страни от Еврозоната. Инфлацията, изчислена по този начин, се използва за прогнозиране на монетарната политика на страните.
Основната причина в скока на цените в една от най-мощните европейски икономики е енергията. Петролът през юни стана толкова скъп колкото никога преди това. В Баденвюртенберг барел суров петрол струва 67% повече от преди година. Дизелът и бензинът са се оскъпили с 15,2%.
ОПЕК прогнозира в следващите седмици нова върхова цена от 150 до 170 долара за барел. Това означава повече инфлация и по-нисък икономически ръст, заявява Мигел Ангел Фернандез Ордоназ от Европейската централна банка. Германската федерална банка очаква отново ценови ръст в Германия. Прогнозите на централните банкери са за 3% ръст на инфлацията. През лятото анализаторите не очакват напрежение.
Цените на природния газ и парното, обвързани с цената на петрола, би трябвало също да се повишат, твърди финансистът от Комерцбанк Матиас Рубиш. Затова поскъпването в следващите месеци трябва да достигне 3,5%. Това ще затрудни покупателната способност на хората. Още през първото тримесечие цените нараснаха по-бързо от заплатите.
Цените нараснаха бързо и в другите европейски страни. В Испания е регистрирано поскъпване от 5,1%. В Белгия инфлацията е 5,8%, най-висока от 24 години насам. За Еврозоната анализаторите очакват ръст на цените от 3,9%.
Европейската централна банка вижда стабилизиране на цените в средносрочна перспектива, само ако инфлацията на годишна база е до 2%. Следващата седмица банката ще повиши основния си лихвен процент от 4 на 4,25%.