Правителството на Турция ще представи мерки за помощ на банките, с която институциите да се справят с очакваното натрупване на лоши кредити заради срива на лирата и растящите лихви, твърдят запознати, цитирани от Bloomberg.

Планът ще отговори на нуждата за финансови инжекции и ще предложи преместването на лошите кредити към специално създадено държавно дружество. Очаква се мерките да бъдат представени в четвъртък.

Акциите на турските банки поскъпнаха на фона на новината. Финансовите институции в южната ни съседка се борят с повишаващия се брой лоши кредити, след като лирата се срина с около 40% срещу долара тази година. Това превърна лирата, заедно с аржентинското песо, най-зле представящите се валути в света. Спадът пречи и на компаниите да изплащат заемите си, изтеглени в чуждестранната валута. Енергийната индустрия, например, дължи $51 милиарда на турските банки.

"Създаването на т. нар. лоша банка, която да придобие всички такива дългове, може да намали някои от рисковете за турския банков сектор", казва Джулиян Ример, трейдър в Investec Bank Plc в Лондон. "Но в крайна сметка липсата на прозрачност ще притесни инвеститорите".

Новите мерки са обсъдени на редица срещи между банкови мениджъри и високопоставени политици през миналата седмица.

Около половината от дълговете на нефинансовите компании в Турция, които са на обща стойност $331 милиарда към края на юни, са към банки, базирани в страната.