Изплатените през 2020 г. дивиденти от компаниите по света може да намалеят с почти $500 млрд. - далеч по-рязък спад в сравнение с финансовата криза от преди малко повече от десетилетие, пише CNN. Анализатори прогнозират, че ситуацията ще се запази трудна и след пандемията, тъй като компаните се опитват да преживеят исторически срив на приходите.

След като достигнаха рекордните $1,43 млрд. през 2019 г., дивидентите могат да се сринат с 35% тази година, или $497 млрд., според доклад на мениджъра на активи Janus Henderson. За сравнение, през 2008 г. спадът бе 30%. Ако плащанията бъдат спрени само от компаниите, които вече са обявили такъв ход, или е много вероятно да го направят, спадът ще е 15% до $1,2 трлн.

Бен Лофтхаус, мениджър в Janus Henderson, посочва, че влиянието ще се запази и през 2021 г. Според компанията, поне четвърт от 1 200 публични дружества, част от Global Dividend Index, ще спрат или намалят поне едно плащане тази година.

Royal Dutch Shell - компанията, която изплаща най-голям дивидент през всяка една от последните четири години - намали плащането с две трети през миналия месец, за първи път от Втората световна война.

Ще се възстановят ли дивидентите?

Когато икономиките се възвърнат към нормалния си живот, дивидентите - обичайно надежден източник на доходи за инвеститорите, ще се възстановят по-бавно от печалбата. Причината е, че компаниите ще бъдат по-внимателни с разпределението на печалбата.

Според анализаторите на Morgan Stanley компаниите не просто ще се опитат да намалят своята задлъжнялост до нивата от преди кризата, но и ще се опитат да натурпат по-големи резерви, за да се защитят от бъдещи събития от типа на пандемията.

Един пример е британската телекомуникационна компания BT Group, която спря плащането на дивиденти до 2022 г. и заяви, че бъдещите плащания ще бъдат на "по-устойчиво ниво".

В крайна сметка, прогнозата на Janus Henderson, е, че ще видим възстановяане на дивидентите през 2021 г., както и някакъв растеж, макар и от по-ниска база.