Заедно с по-високите заплати в сравнение с останалите държави в света, гражданите на развитите икономики плащат и по-големи данъци. Това обаче важи, ако приемем тези задължения като стойност. Погледнато от друг ъгъл обаче - като дял от заплатата, данъчната тежест може да се окаже по-малка, отколкото тази в редица развиващи се държави.
Такъв е и случаят с България, където тя е по-голяма в сравнение с Швеция, САЩ и Австралия. Оказва се, че делът на данъците към трудовото възнаграждение у нас е по-малък от този в само две от големите световни икономики - Белгия и Германия.
Данните сочат още, че в една от държавите с най-висок стандарт на живот в света - Швейцария, хората плащат двойно по-малко данъци, отколкото българите. Там тежестта на налозите се изчислява на малко над 20 на сто, а у нас по данни на Института за пазарна икономика за 2016 година тя достига 48,31 на сто.
Според последния доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), публикуван вчера, размерът на данъците към средната работна заплата в Белгия надхвърля 50 на сто. В Германия данъчната тежест е 49,4 на сто.
Средното ниво на показателя за всички държави в ОИСР е далеч под това в България - 36%, като то намалява през миналата година. Двете развити икономики, където данъчната тежест е почти равна на тази в нашата страна, са Унгария и Франция със съответни равнища от 48,2 и 48,1%.
От друга страна най-малък е показателят в Чили, Нова Зеландия и Мексико, където е на ниво от съответно 7 на сто, 17,9 на сто и 20,1 на сто.
У нас по данни на Националния статистически институт (НСИ) към четвъртото тримесечие на 2016 година средната брутна месечна заплата в частния сектор възлиза на 976 лева.
При такова трудово възнаграждение разходите за удръжки, които се плащат от работодателя и служителя, се изчисляват на 394,95 лева на месец. Това прави общо данъци и осигуровки за цялата година в размер на 4739,40 лева. В тази сметка обаче не влизат приходите от акциз и ДДС, които могат да увеличат сумата до над 6500 лева годишно.
Арахангел Михаил
на 12.04.2017 в 18:13:27 #3А отчита ли авторката какъв е финансовият "принос" на контрабандистите, лентяите-цигани и изнасящите незаконно в чужбина крадени доходи спрямо брутния продукт у нас? Когато всички пипала на сивата икономика и финансова престъпност бъдат отрязани, когато за престъпното правораздаване не се отделят 7% от брутния продукт, тогава може някой да се оплаква от големи данъци в тази страна. Защото данъците са единственият доход на държавата, с който: храни преобладаващо червената армия от пенсионери, строи, поддържа и поправя пътищата и цялата инфраструктура в тази разкапана държава, осигурява безплатен градски транспорт на деца, пенсионери и цели катуни, храни армия ченгета и малка, но добре папкаща армия от военни, дотира безперспективни и губещи или крадливи производства като жепето, селското стопанство с тютюна начело, мините, електродобива на червените олигарси, фалита на Една Банка, незаслужени разплащания на огромни за малката ни държавица суми с едни световни суперсили, осигурява безплатно образование и медицинско обслужване на знайни и незнайни, плащали и неплащали вноски граждани, и т.н. Дори успява да построи нещо след 20 години събаряне и нищоправене. Е, миналата година се видя какви са резервите в незаконните неплащания. Има още много аванс...
niko-grozdanov
на 12.04.2017 в 14:38:33 #2Само дето зависи в кой кантон на конфедерацията живееш. Разликите са огромни...
Kalos
на 12.04.2017 в 13:22:06 #1Май доста сте объркали сметките. Първо в таблицата с класацията не виждам България. Второ едва ли в сметките за другите страни с а вклщчени акциз и ДДС. Защото знам за много от страните в западна европа са доста по-високи от нашите. Като ги махнете от сметката и се получава доста по-малко. Иначе защо толкова много компании имат офиси тук?!